Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նախաձեռնել է Սահմանադրության փոփոխության գործընթաց
Ղեկավարվելով ԱՀ Սահմանադրության 162-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի՝ նախաձեռնվել է Սահմանադրության փոփոխության գործընթաց՝ ռազմական դրության ժամանակ Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում Ազգային ժողովի կողմից Նախագահի ընտրության և դրա առանձահատկությունների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, փետրվարի 13-ին ԱՀ Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը ներկայացվել է Ազգային ժողովի քննարկմանը:

Artsakh President Arayik Harutyunyan has initiated a process of constitutional amendment, the Presidential Office stated.
Artsakh President launches constitutional amendment process
STEPANAKERT, FEBRUARY 13, ARTSAKHPRESS: “Guided by Paragraph 2 of Article 162 of the Artsakh Republic Constitution, President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan signed a decree, according to which a process of the Constitutional Amendment was initiated regarding the election of the republic’s President by the National Assembly and its specificities in case of the post of the President becoming vacant in the conditions of the martial law. On February 13, the Draft Constitutional Amendment was submitted to the National Assembly for discussion,”  reads the press release.