Ինչու՞ է Հանրապետության որոշ համայնքներում գազն առկա, երբ Ադրբեջանը արգելափակում է Հայաստանից Արցախը սնուցող գազատարն
Արցախի Հանրապետության  բոլոր  շրջաններն     ունեն  միջշրջանային  երկար  գազատարների  ընդհանուր  ցանցեր, ուստի  գազամատակարարումը  դադարեցնելուց  հետո խողովակներում  կուտակված  գազը   հնարավորություն  է  տալիս դեռևս  մի  քանի  օր   շրջանների   բնակավայրերի  բաժանորդներին  ապահովվել  գազով` սպառման  փոքր  ծավալների  շնորհիվ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Արցախգազ» ՓԲ ընկերության Ստեփանակերտի արտադրողաշահագործման տեղամասի պետ Սամվել Սահակյանը՝  պարզաբանելով, թե Ադրբեջանի կողմից Հայաստանից Արցախը սնուցող գազատարն արգելափակելու դեպքերում, ինչով է պայմանավորված գազի առկայության հանգամանքը Հանրապետության որոշ համայնքներում, մինչդեռ  Ստեփանակերտում դրա մատակարարումն անմիջապես ընդհատվում է:
«Բաժանորդների հիմնական թիվն ու սպառման մեծ ծավալներ ունեցող Ստեփանակերտում ընդհանուր գազամատակարարման  ցանց փոքր է և մատակարարումը դադարեցնելուց  հետո գազատարներում կուտակված գազը ժամերի ընթացքում սպառվում է»,- հավելել է «Արցախգազ» ընկերության Ստեփանակերտի արտադրողաշահագործման տեղամասի պետը։

С чем связано наличие газа в некоторых населенных пунктах республики, в случаях блокирования Азербайджаном газопровода, питающего Арцах из Армении?
Все районы Республики Арцах имеют общие сети межрайонных магистральных газопроводов, поэтому после прекращения подачи газа накопленный в трубах газ позволяет обеспечивать потребителей населенных пунктов районов еще несколько дней за счет небольших объемов потребления.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил начальник Степанакертского производственно-эксплуатационного участка ЗАО «Арцахгаз» Самвел Саакян, уточнив, что в случаях блокирования Азербайджаном газопровода, питающего Арцах из Армении, с чем связано наличие газа в некоторых населенных пунктах республики, а в Степанакерте его подача сразу прекращается.