Ստեփանակերտում արժևորել են Շարժման 35֊ամյակի խորհուրդը
Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Արցախյան շարժման 35-ամյակի առթիվ  Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը,  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պետական  նախարար Ռուբեն Վարդանյանը,  պատգամավորներ, գերատեսչությունների ղեկավարներ, պաշտոնատար այլ  անձինք այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ խոնարհել Արցախյան և Հայրենական պատերազմներում զոհված քաջորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»  խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանն ասել է, որ փետրվարի 20-ը ազգային ազատագրական շարժման, հայ ժողովրդի զարթոնքի օրն է:
«35 տարի հետո էլ օրվա խորհուրդը չի փոխվել: Տարիների ընթացքում մենք շեղվել ենք գաղափարաբանությունից,ազգային-ազատագրական պայքարի գաղափարախոսությունից,և դրա համար հասել ենք այս օրվան:
Մենք այսօր պետք է հետևենք միասնականության գաղափարին և դրա կրողը լինենք, որի հիմքը հենց ազգային-ազատագրական պայքարն է։ Եվ գիտակցենք, որ այդ  գաղափարից շեղվելը հասցնում է այն վիճակին, որում մենք կանք»,-նշել է Ա. Մոսիյանը:
ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար, պատմաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ 35 տարի առաջ   Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի մարզխորհուրդը պատմական որոշում կայացրեց, և այդ որոշմամբ հիմք դրվեց մեր ազգային-ազատագրական նոր շարժմանն ու պայքարին:
<<Խորհուրդը շատ մեծ է, որովհետև ցանկացած պայմաններում էլ հայ ժողովուրդը չի կորցրել իր խնդիրներին միասնականությամբ լուծում տալու գաղափարը»,-նշել է Լ.  Հովհաննիսյանը:

On occasion of Artsakh Movement's 35th anniversary, people paid tribute at Stepanakert Memorial
On February 20, on the occasion of the 35th anniversary of the Artsakh Movement, President Harutyunyan, Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, Artsakh NA Speaker Artur Tovmasyan, MPs, officials visited the Stepanakert's Memorial Complex and paid tribute to the memory of the fallen heroes.
STEPANAKERT, FEBRUARY 20, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", Artur Mosiyan, the head of the Armenian Revolutionary Federation faction of the Artsakh parliament said that February 20 is the day of  the national awakening, unity and liberation struggle.
"Even after 35 years, the advice of the day has not changed. Over the years, we have deviated from the ideology, from the ideology of the national-liberation struggle, and our own fault has resulted in the present situation.
Today, we must follow the idea of unity; the basis of which is the national-liberation struggle, the deviation from the idea leads to the situation we are in," said A. Mosiyan.
"At that time, the regional council of the Nagorno-Karabakh autonomous region made a historic decision, which leaded to a new national liberation movement and struggle.
The advice of the day is great, because the Armenian people have not lost the idea of solving their problems together under any circumstances," said Lernik Hovhannisyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Artsakh Republic.