Ստեփանակերտում արժևորել են Շարժման 35֊ամյակի խորհուրդը
Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Արցախյան շարժման 35-ամյակի առթիվ  Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը,  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պետական  նախարար Ռուբեն Վարդանյանը,  պատգամավորներ, գերատեսչությունների ղեկավարներ, պաշտոնատար այլ  անձինք այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ խոնարհել Արցախյան և Հայրենական պատերազմներում զոհված քաջորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»  խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանն ասել է, որ փետրվարի 20-ը ազգային ազատագրական շարժման, հայ ժողովրդի զարթոնքի օրն է:
«35 տարի հետո էլ օրվա խորհուրդը չի փոխվել: Տարիների ընթացքում մենք շեղվել ենք գաղափարաբանությունից,ազգային-ազատագրական պայքարի գաղափարախոսությունից,և դրա համար հասել ենք այս օրվան:
Մենք այսօր պետք է հետևենք միասնականության գաղափարին և դրա կրողը լինենք, որի հիմքը հենց ազգային-ազատագրական պայքարն է։ Եվ գիտակցենք, որ այդ  գաղափարից շեղվելը հասցնում է այն վիճակին, որում մենք կանք»,-նշել է Ա. Մոսիյանը:
ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար, պատմաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ 35 տարի առաջ   Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի մարզխորհուրդը պատմական որոշում կայացրեց, և այդ որոշմամբ հիմք դրվեց մեր ազգային-ազատագրական նոր շարժմանն ու պայքարին:
<<Խորհուրդը շատ մեծ է, որովհետև ցանկացած պայմաններում էլ հայ ժողովուրդը չի կորցրել իր խնդիրներին միասնականությամբ լուծում տալու գաղափարը»,-նշել է Լ.  Հովհաննիսյանը:

По случаю 35-летия Арцахского движения у Степанакертского мемориала отдали дань уважения памяти павших героев
Сегодня, 20 февраля, по случаю 35-летия Арцахского движения Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, председатель Национального собрания Артур Товмасян, государственный министр Рубен Варданян, депутаты, руководители ведомств, другие официальные лица посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили венки к памятникам героям, павшим в Арцахской и Отечественной войнах.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 февраля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» глава фракции «Армянская революционная федерация Дашнакцутюн» Национального собрания Республики Арцах Артур Мосиян сказал, что 20 февраля – день национально-освободительного движения, пробуждения армянского народа.
«Даже спустя 35 лет совет дня не изменился. С годами мы отошли от идеологии, от идеологии национально-освободительной борьбы, и поэтому дожили до сегодняшнего дня.
Сегодня мы должны следовать идее единства и быть ее носителями, основой которой является национально-освободительная борьба. И давайте осознаем, что отклонение от этой идеи приводит к тому положению, в котором мы находимся», — сказал А. Мосиян.
По словам заместителя МОНКС Республики Арцах, историка Лерника Ованнисяна, 35 лет назад областной совет Нагорно-Карабахской автономной области принял историческое решение, и этим решением был заложен фундамент нашего нового национально-освободительного движения и борьбы.
"Совет Дня очень важен, потому что, несмотря ни на какие обстоятельства, армянский народ не утратил идеи совместного решения своих проблем", - сказал Л. Ованнисян.