Արցախի ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը հանուն պատմական հայրենիքում իր անկախ գոյության. ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման 35-ամյակի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Արցախի Հանրապետությունն (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը) այսօր նշում է արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման արդի փուլի 35-ամյակը. պայքար, որն իր մեջ մարմնավորել է ժողովրդի հավաքական ձգտումը՝ վերականգնելու պատմական արդարությունը, պահպանելու ազգային ինքնությունն ու արժանապատվությունը, լիարժեք կերպով իրացնելու հայրենիքում ազատ ապրելու և զարգանալու իր անքակտելի իրավունքը: Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից տասնամյակներ շարունակ վարվող խտրական քաղաքականության՝ Արցախի ժողովուրդը հավաքեց իր ողջ կամքն ու միավորվեց՝ հանուն Արցախի վերածննդի և Հայաստանի հետ վերամիավորման գաղափարի:
«35 տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին, տեղի ունեցավ ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որում որոշում կայացվեց միջնորդություն ներկայացնել Ադրբեջանական ԽՍՀ և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդներին՝ ինքնավար մարզն Ադրբեջանի կազմից Հայաստանի կազմ տեղափոխելու վերաբերյալ։
Լեռնային Ղարաբաղի՝ Հայաստանին միանալու հարցը բարձրացվել է ժողովրդավարական, խորհրդարանական եղանակով, ժողովրդի կամարտահայտման հիման վրա, ԽՍՀՄ այն ժամանակ գործող օրենսդրության և միջազգային իրավունքի համընդհանուր ճանաչված նորմերի հետ խիստ համապատասխանությամբ:
Նստաշրջանի որոշումը, որը վերահաստատեց Արցախի ժողովրդի՝ սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը, նշանավորեց Ղարաբաղյան շարժման արդի փուլը և կանխորոշեց Լեռնային Ղարաբաղի հասարակական-քաղաքական զարգացման հեռանկարները։ Այն, ըստ էության, դարձավ ԽՍՀՄ փլուզմամբ պայմանավորված պատմաքաղաքական նոր իրողություններում 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին ընդունված ԼՂՀ անկախության հռչակագրի նախակարապետը և սկզբնավորեց Արցախի պետական անկախության ուղին:
Արցախցիների համաժողովրդական կամարտահայտության այդ ակտն արդարացիորեն դիտարկվեց որպես հուսալի երաշխիք՝ փրկվելու Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ իրականացվող խտրական քաղաքականությունից, որը, ի վերջո, պետք է հանգեցներ նրա լիակատար ոչնչացմանը։ Հետագա իրադարձությունները հաստատեցին արցախցիների պատմական ընտրության օրինաչափությունն ու ճշմարտացիությունը։ Մարզային խորհրդի նստաշրջանից ընդամենը մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանի իշխանությունները կազմակերպեցին հայերի դաժան ջարդեր և սպանություններ Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեցին Արցախի դեմ:
Նույնիսկ տասնամյակներ անց Արցախի ժողովրդի ոչնչացմանն ուղղված պաշտոնական Բաքվի հանցավոր քաղաքականությունը չի փոխվել։ Դրա մասին են վկայում 2016 և 2020 թվականների ռազմական ագրեսիաները, Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող պետական ահաբեկչությունը, հանրապետության՝ արդեն գրեթե երեք ամիս շարունակվող տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակումը:
Չնայած անհավանական դժվարություններին և փորձություններին՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը հանուն պատմական հայրենիքում իր ազատ և անկախ գոյության՝ այդպիսով իրացնելով միջազգային իրավունքով, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։ Անցած 35 տարիները հստակ ցույց տվեցին, որ համազգային խնդիրների լուծման կարևորագույն պայմանը համաժողովրդական միասնությունն է, Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի բարոյական ու հոգևոր ուժերի համախմբումը, ինչը հնարավորություն է տալիս դիմակայել ժամանակի լրջագույն մարտահրավերներին:
Ազգային արժանապատվության և պատմական հայրենիքում սեփական ճակատագիրն ազատ տնօրինելու իրավունքի համար մղվող բազմամյա պայքարով, ինչպես նաև ժողովրդավարական և կենսունակ պետության ստեղծմամբ Արցախի ժողովուրդն ապացուցեց, որ արժանի է միջազգային հանրության կողմից իր անկախության ճանաչմանը:
Այս հիշարժան օրը մենք խոնարհվում ենք բոլոր նրանց հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հանուն Արցախի ազատության և անկախության, հանուն համամարդկային իդեալների և արժեքների»:

Statement on the 35th Anniversary of the National Liberation Struggle of Artsakh Armenians - Karabakh Movement
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh issued a statement on the occasion of the 35th anniversary of the Karabakh movement, the national liberation struggle of Artsakh Armenians.
STEPANAKERT, FEBRUARY 20, ARTSAKHPRESS: The Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) today marks the 35th anniversary of the current stage of the national liberation struggle of Artsakh Armenians - Karabakh movement, a struggle that embodied the collective aspiration of the people to restore historical justice, preserve national identity and dignity, and fully realize their inalienable right to live freely and develop in their homeland. In response to the decades-long discriminatory policies of Azerbaijan, the people of Artsakh gathered all their will and rallied for the idea of the revival of Artsakh and reunification with Armenia.
35 years ago, on 20 February 1988, an extraordinary session of the Council of People's Deputies of the NKAO was held, which decided to petition the Supreme Soviets of the Azerbaijan SSR and the Armenian SSR to transfer the autonomous region from Azerbaijan to Armenia. The issue of the transfer of Nagorno-Karabakh to Armenia was raised in a democratic, parliamentary way, on the basis of the people's will, in strict accordance with the Soviet legislation in force at that time and the generally recognized norms of international law.
The decision of the session, which confirmed the right of the people of Artsakh to decide their own destiny, marked the current stage of the Karabakh Movement and predetermined the prospects for the socio-political development of Nagorno-Karabakh. It, in fact, became the forerunner of the Declaration of Independence the Nagorno-Karabakh Republic, adopted on 2 September 1991, under the new historical and political realities created by the collapse of the Soviet Union, and marked the beginning of the path to the state independence of Artsakh.
This act of a nationwide expression of will by the people of Artsakh was rightly regarded as a reliable guarantee against the policy of discrimination of the ethnic Armenian population pursued by Azerbaijan for decades, which ultimately should have led to its complete destruction. Subsequent events confirmed the legitimacy and rightness of the historical choice of the people of Artsakh. Just a week after the session of the regional Council, the Azerbaijani authorities organized brutal pogroms and murders of Armenians in Sumgait and other cities of Azerbaijan, and with the collapse of the Soviet Union, they unleashed a full-scale war against Artsakh. The criminal policy of official Baku, aimed at the destruction of the people of Artsakh, has not changed even decades later. This is evidenced by the military aggressions of 2016 and 2020, the ongoing state terrorism against the people of Artsakh, as well as the transport and energy blockade of the Republic that has been going on for the third month already.
Despite the incredible difficulties and trials, the people of Artsakh continue the struggle for their free and independent existence in the historical homeland, thereby realizing the right of peoples to self-determination, enshrined in international law, including the UN Charter. The past 35 years have clearly demonstrated that the most important prerequisite for solving national problems is national unity, the consolidation of the moral and spiritual forces of Armenia, Artsakh and the Diaspora, which makes it possible to confront the most serious challenges of the time.
Through many years of struggle for national dignity and the right to freely decide their own fate in their historical homeland, as well as the creation of a democratic and viable state, the people of Artsakh proved that they deserve recognition of their independence by the international community.
On this memorable day, we honour the memory of all those who gave their lives for the freedom and independence of Artsakh, and for universal ideals and values.