Ի՞նչ են քննարկել Արցախի և Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչները. պարզաբանել է Լուսինե Ավանեսյանը
Փետրվարի 24-ին Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը կազմակերպել է հանդիպում Արցախի և Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում հաստատել է ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը՝ պարզաբանելով, որ քննարկվել են Արցախի շրջափակման վերացմանը, բնական գազի և էլեկտրականության կայուն ու անխափան մատակարարմանը վերաբերող հարցեր:
«Հանդիպման ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ Հայաստան-Արցախ գազատարի անխափան աշխատանքի ապահովման, Շինուհայր-Ստեփանակերտ 110կՎ միակ բարձրավոլտ օդային գծի վերանորոգման և էլեկտրամատակարարման վերականգնման վերաբերյալ:
Սպասում ենք ադրբեջանական կողմից համապատասխան քայլերի, որոնք հնարավորություն կտան մեր մասնագետներին հասնել էլեկտրամատակարարման խափանման վայր, գնահատել վնասը և սկսել վերանորոգման աշխատանքները:
Ինչ վերաբերում է ճանապարհի արգելափակման վերացմանն, ապա մեր տվյալներով այդ ուղղությամբ ռուսական կողմը շարունակում է ջանքեր գործադրել, և հույս ունենք, որ կարճ ժամկետում դրական տեղաշարժ կլինի այդ առումով նույնպես»,- ասել է Լուսինե Ավանեսյանը:

Что обсуждали официальные представители Арцаха и Азербайджана? разъяснила Лусине Аванесян
24 февраля командование российского миротворческого контингента, дислоцированного в Республике Арцах, организовало встречу официальных представителей Арцаха и Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с «Арцахпресс» подтвердила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян, уточнив, что обсуждались вопросы, связанные со стабильным и бесперебойным снабжением природным газом и электроэнергией.
"В ходе встречи достигнута договоренность об обеспечении бесперебойной работы газопровода Армения-Арцах, ремонте единственной высоковольтной ВЛ 110 кВ Шинуайр-Степанакерт и восстановлении электроснабжения.
Ждем соответствующих шагов с азербайджанской стороны, которые позволят нашим специалистам добраться до места аварии электроэнергии, оценить ущерб и начать ремонтные работы.
Что касается разблокирования дороги, то, по нашим данным, российская сторона продолжает прилагать усилия в этом направлении, и мы надеемся, что в этом плане в скором времени наступят положительные сдвиги", - сказала Лусине Аванесян.