Մենք ողջունում ենք Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը. Արայիկ Հարությունյան
Մենք ողջունում ենք Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ կերպով՝ տարածքային ամբողջականության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հավասարազոր սկզբունքների հիման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն՝ արձագանքելով նախօրեին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում հայտարարած այն մտքին, որ ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման գործում Գերմանիան նաև ինքնորոշման իրավունքի կողմնակից է:
«Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր չէ առանց ամբողջությամբ հաշվի առնելու մեր ժողովրդի հիմնարար և հավաքական իրավունքները»,- նշել է Նախագահ Հարությունյանը:

Мы приветствуем заявление канцлера Германии Олафа Шольца: Араик Арутюнян
Мы приветствуем заявление канцлера Германии Олафа Шольца о том, что конфликт должен быть урегулирован мирным путем, на основе равных принципов территориальной целостности и права на самоопределение народа Нагорного Карабаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арцахпресс», об этом в своем микроблоге в Twitter написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян, реагируя на высказанную накануне канцлером Германии Олафом Шольцем на совместной пресс-конференции после встречи с премьер-министром РА Николом Пашиняном мысль о том, что Германия также является сторонником права на самоопределение в мирном урегулировании азербайджано-карабахского конфликта.
«Урегулирование конфликта невозможно без полного учета основных и коллективных прав нашего народа», - отметил Президент Арутюнян.