Մենք ողջունում ենք Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը. Արայիկ Հարությունյան
Մենք ողջունում ենք Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունը, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ կերպով՝ տարածքային ամբողջականության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հավասարազոր սկզբունքների հիման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն՝ արձագանքելով նախօրեին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում հայտարարած այն մտքին, որ ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման գործում Գերմանիան նաև ինքնորոշման իրավունքի կողմնակից է:
«Հակամարտության կարգավորումը հնարավոր չէ առանց ամբողջությամբ հաշվի առնելու մեր ժողովրդի հիմնարար և հավաքական իրավունքները»,- նշել է Նախագահ Հարությունյանը:

We welcome the statement of German Chancellor Olaf Scholz. Arayik Harutyunyan
We welcome Olaf Scholz’s statement that the conflict should be settled peacefully on the basis of equal principles of ter integrity and right to self-determination of the Nagorno-Karabakh people.
STEPANAKERT,  MARCH 3, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" informs, the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, wrote about this on his Twitter microblog, referring to the idea announced yesterday by German Chancellor Olaf Scholz at a joint press conference after the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that Germany is also a supporter of the right to self-determination in the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
''Settlement is impossible without fully considering our fundamental/collective rights,'' the President stated.