Շրջափակմամբ պայմանավորված՝ Իվանյանում կառուցվող առանձնատների շինարարությունը գրեթե դադարեցված է. փոխնախարար
Արցախի Հանրապետության պետբյուջեի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Ասկերանի շրջանի Իվանյան համայնքի վարչական տարածքում  կառուցվող 107 առանձնատների շինարարությունը,  շրջափակմամբ պայմանավորված, գրեթե դադարեցված է։
Շրջափակմամբ պայմանավորված՝  Իվանյանում կառուցվող  առանձնատների շինարարությունը  գրեթե դադարեցված է. փոխնախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին շինհարթակում «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության Քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Արամ Գասպարյանը:
«Առանձնատների մեծ մասի շինարարությունն  ավարտման փուլում է, բայց շինանյութի պակասի պատճառով այս պահի դրությամբ աշխատանքները,  ինչպես նաև ՝ արտաքին ենթակառուցվածքների կառուցումը, գրեթե դադարեցված  են»,-մանրամասնել է  փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝  առաջին 40 առանձնատները  նախատեսված էր  շահագործման հանձնել  անցած տարեվերջին և 2023 թվականի սկզբին։
«Ադրբեջանցիների կողմից արգելափակված ճանապարհի բացվելուց հետո թաղամասի շինաշխատանքները կվերսկսվեն, և շատ կարճ ժամկետում  կառուցված առաջին  տները կհանձնվեն շահագործման»,-հավելել է Ա. Գասպարյանը՝ նշելով, որ  տեղահանվածների համար նախատեսված առանձնատները, որոնք  2-ից 4 սենյականոց են, կունենան  ջեռուցման ներքին ցանց, տաք և սառը ջուր, գազամատակարարում:
Բացի այդ, դրանք շահագործման  կհանձնվեն կահավորված ։
Յուրաքանչյուր առանձնատուն կունենա 1200 քառակուսի մետր մակերեսով տնամերձ հողատարածք։
Нет описания.Մեզ հետ զրույցում շինարար Վարդան Սարգսյանը հայտնել է, որ  եղած միջոցներով ներկայում փորձում են օր առաջ վերջնական տեսքի բերել մեկ առանձնատուն։

Из-за блокады строительство частных домов в Иваняне практически остановлено: Заместитель министра
Из-за блокады практически остановлено строительство 107 частных домов, возводимых в административном районе общины Иванян Аскеранского района за счет средств государственного бюджета Республики Арцах и Всеармянского фонда «Айастан».
СТЕПАНАКЕРТ, 8 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" на строительной площадке сообщил заместитель министра градостроительства Республики Арцах Арам Гаспарян.
«Строительство большей части частных домов находится на стадии завершения, но из-за нехватки стройматериалов работы, а также строительство внешних инфраструктур на данный момент практически остановлены», — уточнил замминистра.
По его словам, первые 40 частных домов планировалось сдать в эксплуатацию в конце прошлого и начале 2023 года.
"После открытия перекрытой азербайджанцами дороги строительные работы квартала будут возобновлены, и первые построенные дома будут сданы в эксплуатацию в очень короткие сроки", - добавил А. Гаспарян, отметив, что предназначенные для вынужденных переселенцев частные дома от 2 до 4 комнат будут иметь внутреннюю сеть отопления, горячую и холодную воду, газоснабжение.
Кроме того, они будут сданы в эксплуатацию с мебелью.
Каждый частный дом будет иметь 1200 квадратных метров земли рядом с домом.
В разговоре с нами строитель Вардан Саргсян сообщил, что в настоящее время на имеющиеся средства пытаются достроить один частный дом.