Պատգամը՝ հայրենապաշտություն. Ստեփանակերտում հիշատակի միջոցառում է կազմակերպվել
Այսօր՝ մարտի 10-ին, Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում կազմակերպվել է միջոցառում՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմում անմահացած Մավրիկ Մայիլյանի ծննդյան 27-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառման սկզբում ներկաները հարգանքի տուրք են մատուցել Արցախի անկախության ճանապարհին իրենց կյանքը զոհաբերած քաջորդիների հիշատակին։
Այնուհետև ներկայացվել է հերոսի կենսագրությունը. Մավրիկ Մայիլյանը ծնվել ու մեծացել է Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում, որը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով բռնազավթվել է Ադրբեջանի կողմից:
«Արդեն երեք տարի է, ինչ Մավրիկի ծնունդը նշում ենք առանց իրեն: Շատ դժվար ու ծանր է: Եղբայրս ինձ համար բարության խորհրդանիշ էր: Նա օրինապահ էր, զգայուն, նրբանկատ, ամեն ինչի հարգն իմացող»,-ասել է հերոսի քույրը՝ Անգելինան:
Մավրիկ Մայիլյանի առաջին ուսուցչուհի Դոնարա Առստամյանը վերհիշեց 1996 թվականի մարտի 10-ը, երբ համագյուղացի կանայք սպասում էին նրա ծննդյանը:
«Գարուն էր, բայց ցուրտ, իսկ մենք սպասում էինք: Մրսում էինք, բայց համառորեն կանգնել էինք ծննդատան բակում, երբ հանկարծ լսվեց մանկան՝ երկար սպասված ճիչը, և այդ պահին ցուրտը նահանջեց: Մենք ջերմորեն գրկեցինք հմայիչ աչքերով և Աստծո նշանով մեր փոքրիկին: Նրան Մավրիկ կոչեցինք, մտածելով, որ եթե Աստծո նշան ունի, ուրեմն Աստված էլ կպահպանի: Նա գերադասեց Մայր հայրենիքը՝ հանուն նրա զոհաբերելով իր կյանքը: Կիսատ մնացին Մավրիկի բոլոր երազանքները, ով լուսավոր ազգի լուսավոր զավակն էր»,-ասել է Դ. Առստամյանը:
Ավետարանոցի համայնքապետ Սմբատ Մադաթյանը նշեց, որ Մավրիկ Մայիլյանն իրենց գյուղի հարգված երիտասարդներից էր՝ կարգապահ, ընկերասեր, օրինակելի:
«Արդեն երեք տարի է՝ տառապագին տրամադրություն է իշխում Մայիլյանների ընտանիքում. Մավրիկի աթոռը մնում է դատարկ: Այսօր հավաքվել ենք, որպեսզի, մեր կոկորդում սեղմելով ցավ ու տառապանք, վերահաստատենք, որ Մավրիկի ու նրա նահատակ ընկերների հիշատակը վառ ենք պահելու»,-հավելել է համայնքապետը:
«Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինվորների հարազատների միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ, պահեստազորի սպա Արմեն Ասրյանի խոսքով՝ Մարտունու 2-րդ պաշտպանական շրջանում 2014 թվականին ծառայության անցնելով՝ Մավրիկը միանգամից գրավեց հրամանատարության ուշադրությունը:
«Պատահական չէ, որ Մավրիկին ուղարկեցին կրտսեր հրամանատարական դասընթացների, որն ավարտելով՝ նա, համապատասխան գիտելիքներ ստացած, վերադարձավ զորամաս: Մի զորամաս, որը միշտ աչքի է ընկել իր հերոսապատումներով, որտեղ մշտավառ է Ավոյի ոգին: Հանուն մեր տղաների հիշատակի՝ այսօր պետք է գումարենք բոլորիս ներուժը, յուրաքանչյուրս մեր լուման ներդնենք Արցախ աշխարհի համար, քանզի տղաներն իրենց կյանքն են զոհաբերել, որպեսզի գոյատևի մեր երկիրը»,-ասել է Ա. Ասրյանը:
Միջոցառմանը «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» ՀԿ նախագահ Վերա Գրիգորյանը «Հայրենիք և հավատ» ոսկեզօծ մեդալ է հանձնել նահատակ քաջորդու՝ Մավրիկ Մայիլյանի մորը:

Послание - патриотизм: В Степанакерте состоялось памятное мероприятие
Сегодня, 10 марта, в музыкальном колледже им. Саят-Нова в Степанакерте было организовано мероприятие, посвященное 27-летию Маврика Маиляна, увековеченного в 44-дневной войне.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 марта, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в начале мероприятия присутствующие почтили память героев, отдавших свои жизни на пути к независимости Арцаха.
Затем была представлена ​​биография героя. Маврик Маилян родился и вырос в селе Аветараноц Аскеранского района, которое было оккупировано Азербайджаном в результате 44-дневной войны.
«Прошло три года с тех пор, как мы отмечаем день рождения Маврика без него. Это очень сложно и тяжело. Мой брат был для меня символом доброты. Он был законопослушным, чутким, тактичным, уважительно относился ко всему», — сказала сестра героя Ангелина.
Первая учительница Маврика Маиляна Донара Арстамян вспоминала 10 марта 1996 года, когда женщины села ждали его рождения.
:
«Была весна, но еще холодно, а мы ждали. Нам было холодно, но мы упорно стояли во дворе родильного дома, как вдруг услышали долгожданный плач младенца, и в этот момент холод отступил. Мы тепло обняли нашего малыша с очаровательными глазами и знаком Бога. Мы назвали его Мавриком, думая, что если у него есть Божий знак, то Бог его защитит. Он предпочел Родину, пожертвовав за нее жизнью. Все мечты Маврика, который был просвещенным чадом просвещенного народа, остались незавершенными», — сказала Д. Арстамян.
Глава общины Аветараноц Смбат Мадатян отметил, что Маврик Маилян был одним из уважаемых молодых людей в их селе: дисциплинированным, дружелюбным, образцовым.
«Уже три года в семье Маилян царит настроение страдания: место Маврика остается невосполнимымСегодня мы собрались для того, чтобы, сжимая в себе боль и страдание, подтвердить, что мы сохраним живой память о Маврике и его друзьях-мучениках", - добавил глава общины.
По словам президента общественной организации «Союз родственников воинов, погибших и пропавших без вести в Третьей Арцахской войне», офицера запаса Армена Асряна, после поступления на службу во 2-й оборонительный район Мартуни в 2014 году Маврик сразу привлек внимание командования.
«Не случайно Маврика отправили на младшие командирские курсы, после окончания которых он, получив необходимые знания, вернулся в воинскую часть. Воинская часть, которая всегда выделялась своими героическими историями, где силен дух Аво. В память о наших парнях сегодня мы должны сложить весь свой потенциал, каждый из нас должен внести свой вклад в Арцах, потому что парни пожертвовали своими жизнями ради спасения нашей страны", - сказал А. Асрян.
На мероприятии председатель общественной организации «Союз родственников пропавших без вести борцов за свободу» Вера Григорян вручила позолоченную медаль «Отечество и вера» матери героя-мученика Маврика Маиляна.