Հանդիպումներ կարող են լինել միայն ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ` հումանիտար, ենթակառուցվածքային ու տեխնիկական հարցերի շուրջ. ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել` ի  պատասխան Ադրբեջանի և Արցախի ներկայացուցիչների միջև հանդիպում անցկացնելու մասին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի առաջարկի՝ հայտնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը հավատարիմ է նախկինում հայտնած իր դիրքորոշմանն առ այն, որ նման հանդիպումներ կարող են տեղի ունենալ ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ, նույն վայրում՝ ինչպես սույն թվականի մարտի 1-ին, հումանիտար, ենթակառուցվածքային, տեխնիկական հարցերի շուրջ, առանց դրանց անհարկի քաղաքականացման:
Հանդիպումներ կարող են լինել միայն ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ`  հումանիտար, ենթակառուցվածքային ու  տեխնիկական հարցերի շուրջ. ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱԳ նախարարության հայտարարության  մեջ նշված է.
«Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելն ու հումանիտար ճգնաժամի շարունակումն անընդունելի են և ոչ մի կերպ չեն նպաստում բանակցային բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորմանը։ Համոզված ենք, որ Ադրբեջանը պետք է պատշաճ կերպով իրականացնի ինչպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման պահանջները՝ զերծ մնալով ուժի կամ ուժի սպառանլիքի կիրառումից և միակողմանի, առավելապաշտական մոտեցումներից: Այդ դեպքում միայն նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն հետագա քննարկումների համար:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերին, ապա հիշեցնենք, որ Արցախը հավատարիմ է հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան միջազգայնորեն ճանաչված և հաստատված ձևաչափով՝ կողմերի հավասար իրավունքների և ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային երաշխիքների առկայության պայմաններում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Artsakh responds to Azerbaijan's meeting offer
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh responded on March 13 to Azerbaijan’s offer on holding a new meeting in Baku.
STEPANAKERT,  MARCH 13 , ARTSAKHPRESS: The statement is presented below:
''In response to the proposal of the Office of the President of Azerbaijan to hold a meeting between the representatives of Azerbaijan and Artsakh, we reiterate that the Republic of Artsakh is committed to its previously stated position that such meetings can be held with the mediation of the Russian Peacekeeping Contingent, in the same venue as on 1 March 2023, to discuss humanitarian, infrastructural and technical issues, without undue politicisation.
At the same time, we emphasize that the blocking of the Lachin Corridor and the ongoing humanitarian crisis are unacceptable and do not contribute to the creation of a conducive environment for negotiations. We are convinced that Azerbaijan must properly implement both its obligations under the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the requirements of the Order of the International Court of Justice, refraining from the use or threat of force and unilateral maximalist approaches. Only in that case, favourable conditions can be created for further discussions.
As for the political issues of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement, we reiterate that Artsakh is committed to the negotiations aimed at a comprehensive settlement of the conflict, which should be held within an internationally recognised and established format, with international guarantees for equal rights of the parties and implementation of assumed obligations.''