Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս չի գալիս, ՀԱՊԿ-ն է մեզնից դուրս գալիս. Փաշինյան
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս չի գալիս, Հայաստանի իշխանությունների գնահատմամբ՝ ՀԱՊԿ-ն է Հայաստանից դուրս գալիս, ինչն անհանգստացնող է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ասուլիսում՝ անդրադառնալով Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարուղարի տեղակալի իր քվոտայից հրաժարվելու որոշման վերաբերյալ հարցին:
Փաշինյանը հայտնեց, որ 2022 թվականին ՀԱՊԿ նախագահը Հայաստան այցի ընթացքում իրեն ասել է, որ ՀԱՊԿ-ում մտավախություն կա, թե ՀՀ-ն դուրս կգա կազմակերպությունից:  Վարչապետը դա տեղին չի համարել՝ փոխանցելով Հայաստանում առկա մտավախությունը, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս կգա Հայաստանից:
«Իմ գնահատականն այն է, որ ՀԱՊԿ-ը, ցանկանալով թե չցանկանալով, դուրս է գալիս Հայաստանի Հանրապետությունից: Եվ դա մեզ անհանգստացնում է: Ինչ տեղի է ունեցել, մենք ոչինչ չենք թաքցրել: Մենք հաճույքով կստանձնենք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը, եթե այդ պաշտոնի ստանձմամբ չստացվի, որ մենք մեր ժողովրդին սխալ ուղերձ ենք հղում, եթե դա նշանակի ՀՀ անվտանգության ապահովման ևս մեկ գործոն ապահովել: Եթե դա սա չի նշանակելու, ապա մենք նման քայլ անելու իմաստ չենք տեսնում՝ առնվազն մեր ժողովրդի հետ ազնիվ լինելու տրամաբանությունից»,-ասաց վարչապետը:
Նա վստահեցրեց՝ Հայաստանը երկար ու հետևողականորեն է աշխատել ՀԱՊԿ-ի հետ և շարունակում է աշխատել: Հայաստանն իր սկզբունքներն առաջարկել է, որը ՀՀ մասին չէ: «Դա նրա մասին է, թե առնվազն ՀՀ տարածքում ՀԱՊԿ-ը գործում է, թե ոչ, կա, թե չկա: Մենք ուզում ենք և պատրաստ ենք առերեսվել այս հարցին»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ 2022-ին ռազմական բախումների ժամանակ տեղեկություններ տարածվեցին, թե ՀՀ կառավարությունը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, բայց սխալ հոդվածով է դիմել՝ հատուկ, որ ՀԱՊԿ-ը չկարողանա օգնության գալ: «Մենք ՀԱՊԿ-ին դիմել ենք բոլոր հնարավոր հոդվածներով: Մեր գնահատականն այն չէ, որ մենք ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք գալիս, մեր գնահատականն այն է, որ ՀԱՊԿ-ն է մեզնից դուրս գալիս, ինչը մեզ համար անհանգստացնող է»,-եզրափակեց վարչապետը:

Армения не выходит из ОДКБ, ОДКБ уходит от нас: Никол Пашинян
Армения не выходит из ОДКБ, по мнению властей Армении, именно ОДКБ выходит из Армении, что очень настораживает.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на пресс-конференции, состоявшейся 14 марта, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись решения Армении отказаться от своей квоты заместителя генсека ОДКБ.
Пашинян сообщил, что во время своего визита в Армению в 2022 году председатель ОДКБ сказал ему, что в ОДКБ есть опасения, что Армения выйдет из организации. Премьер-министр не счел это целесообразным, передав опасения Армении, что ОДКБ покидает Армению.
«Моя оценка такова, что ОДКБ вольно или невольно выходит из Республики Армения. И это беспокоит нас. Мы не скрывали того, что произошло. Мы с удовольствием приняли бы должность заместителя генерального секретаря ОДКБ, если это не привело бы к тому, что мы послали бы нашему народу неверный сигнал, и это означало бы предоставление еще одного фактора обеспечения безопасности Армении. Если это не будет означать этого, то мы не видим смысла делать подобный шаг, по крайней мере, исходя из логики соблюдения честности по отношению к нашему народу», - сказал премьер.
Он заверил, что Армения давно и последовательно работала с ОДКБ и продолжает работать. Армения предложила свои принципы, которые не касаются РА. «Речь о том, действует ли ОДКБ на территории Республики Армения. Мы хотим и готовы обсудить этот вопрос», - заявил Пашинян.
Он отметил, что во время военных событий 2022 года была распространена информация, что правительство РА обращалось в ОДКБ, но обращалось с неправильной статьей, специально, чтобы ОДКБ не оказала помощь. «Мы обращались в ОДКБ по всем возможным статьям. Наша оценка заключается не в том, что мы уходим из ОДКБ, она в том, что ОДКБ уходит от нас, что нас беспокоит», - заключил премьер-министр.