Մենք չենք կարող մեր կենսական շահերն անտեսել. Թովմասյանն Արցախի հարցով կարևոր է որակել ՀՀ վարչապետի ասուլիսում հնչած շեշտադրումները
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը մեր առանցքային նպատակներից է, և շատ կարևոր է, որ այդ մասին երեկ կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շատ հստակ ընդգծել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես» լրատվական գործակալության հետ զրույցում ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, և ավելացրել, որ այդ երկու նպատակները միավորվում են մեր ժողովրդի գլխավոր նպատակի՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման ու դրա լրիվ ճանաչման մեջ:
«Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ բարդ ժամանակներ ենք ապրում, և գործընթացները, որոնք ընթանում են մեր տարածաշրջանում, կարող են ցանկացած պահի ռազմական նոր ագրեսիաների ու անկանխատեսելի հետևանքների պատճառ դառնալ: Սակայն դրանցից խուսափելու համար մենք չենք կարող մեր կենսական շահերը անտեսել: Այդ իմաստով շատ կարևոր էր նաև ՀՀ վարչապետի այն միտքը, որ Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունները պաշտոնական Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում չեն պատրաստվում Արցախի նկատմամբ էթնիկ զտում կամ ցեղասպանություն իրականացնելու մանդատ տալ Ադրբեջանին»,- ասել է Թովմասյանը՝ հավելելով, որ միջազգային հանրությունը ևս պետք է այս հարցում շատ հստակ ու կոշտ դիրքորոշում ստանձնի:
Անդրադառնալով օրեր առաջ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի տարածած այն տեղեկատվությանը, թե Արցախի իշխանության ներկայացուցիչները հրավիրվում են Բաքու երկխոսության՝ Թովմասյանը նշեց, որ Արցախի իշխանությունները երբևէ չեն խուսափել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շփումներից:
«Հարցն այն է, որ մեզ համար ընդունելի չէ Բաքվի առաջարկած օրակարգը:  Ցավոք, նախորդ շփումները, չնայած պայմանավորվածություններին, որևէ արդյունք չեն ապահովել օրակարգային հարցերի մասով: Ավելին, դրանցից հետո Ադրբեջանի զինուժը մարտի 5-ին Արցախի տարածքում ահաբեկչական գործողություն է իրականացրել, որի հետևանքով զոհվել է երեք և վիրավորում ստացել մեկ ոստիկան: Եթե շփումների «արդյունքները» այդպիսին պետք է լինեն, ապա ավելի նախընտրելի է չհանդիպել»,- եզրափակել է Ա. Թովմասյանը:

Вопрос прав и безопасности народа Республики Арцах является одной из наших ключевых целей, и очень важно, что премьер-министр РА Никол Пашинян очень четко подчеркнул это в ходе вчерашней пресс-конференции.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с ИА "Арцахпресс" заявил Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян, добавив, что эти две цели объединяет главная цель нашего народа - реализация права на самоопределение и его полное признание.
"Мы прекрасно понимаем, что живем в непростое время, и процессы, происходящие в нашем регионе, в любой момент могут привести к новым военным агрессиям и непредсказуемым последствиям. Но чтобы избежать их, мы не можем игнорировать наши жизненные интересы. В этом смысле было очень важно и мнение премьер-министра РА о том, что нынешние власти РА не собираются давать Азербайджану мандат на проведение этнической чистки или геноцида против Арцаха в переговорах по мирному договору с официальным Баку", - сказал Товмасян, добавив, что международное сообщество также должно занять очень четкую и жесткую позицию по этому вопросу.
Ссылаясь на распространенную несколько дней назад аппаратом президента Азербайджана информацию о том, что представители властей Арцаха приглашены на бакинский диалог, Товмасян отметил, что власти Арцаха никогда не избегали контактов с властями Азербайджана.
«Вопрос в том, что предложенная Баку повестка дня для нас неприемлема. К сожалению, предыдущие контакты, несмотря на договоренности, не дали никаких результатов по вопросам повестки дня. Более того, вслед за ними азербайджанские вооруженные силы 5 марта осуществили на территории Арцаха террористическую операцию, в результате которой погибли трое полицейских, а один полицейский был ранен. Если "результаты" контактов должны быть такими, то лучше не встречаться", - заключил А. Товмасян.