Նիկոլ Փաշինյանը ԱԳ նախարարին հանձնարարել է պաշտոնական բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգիչ է համարում այն փաստը, որ մինչև հիմա չի գործարկվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով սահմանված միջազգային մեխանիզմը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի ընթացքում նա հիշեցրեց՝ 7-րդ կետում ասվում է՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո:
«Սա նշանակում է, որ ԼՂ Հադրութի շրջանի, Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների, Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, Լաչինի և ԼՂ հարակից և այլ շրջանների հայերի վերադարձի միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն»,- 1lurer-ի փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց, որ ԱԳ նախարարին հանձնարարել է այս թեմայով պաշտոնական բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ:
«Այս կապակցությամբ պետական մարմինների են դիմում նաև Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներ՝ բողոքելով, թե ինչպես մենք նրանց իրավունքների՝ միջազգային խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ իրենց տները վերադառնալու հարցը չենք բարձրացնում:
Խնդիրն այն է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 7-րդ կետը վերաբերում է միայն ԼՂ-ի և նրան անմիջապես հարակից շրջանների փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին, բայց սա, իհարկե, խոչընդոտ չէ, որ Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչները ինքնակազմակերպվեն և գույքային, վերադարձի և այլ իրավունքները պաշտպանեն միջազգային ատյաններում»,- ասաց Փաշինյանը:

Armenia is concerned that thus far the international mechanism envisaged under clause 7 of the 9 November 2020 trilateral statement hasn’t been initiated, PM Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
Armenia to launch negotiations with UN High Commissioner for Refugees over Nagorno Karabakh IDPs
STEPANAKERT, MARCH 16 , ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Clause 7 of the agreement provides for the return of internally displaced persons and refugees to Nagorno Karabakh and adjacent regions under the supervision of the UN High Commissioner for Refugees.
“This means that international mechanisms for return to Nagorno Karabakh’s Hadrut region, Shushi, Martuni and Martakert regions, Shahumyan region, Getashen, Lachin and other adjacent regions of Nagorno Karabakh must be initiated. And I have instructed the foreign ministry to start official negotiations with the UN High Commissioner for Refugees over this topic,” the PM said.
He added that Armenians who’ve been subjected to ethnic cleansing in Azerbaijan’s Baku, Shirvan, Sumgait, Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Nakhijevan and other regions are complaining about lack of government action for their return.
“The problem is that clause 7 of the November 9 statement concerns only refugees of Nagorno Karabakh and the adjacent regions, but of course this is not an obstruction for the Armenians who’ve been subjected to ethnic cleansing in Baku, Shirvan, Sumgait, Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Nakhijevan and other Azerbaijani regions to self-organize and protect their rights to property, return and other rights in international courts,” Pashinyan said.