Ֆրանսիացի մտավորականները միջազգային հանրությանը կոչ են արել անհապաղ գործուն քայլեր ձեռնարկել Արցախի շրջափակումը վերացնելու ուղղությամբ
Ֆրանսիայի Սենատում մարտի 16-ին տեղի ունեցավ «Ի աջակցություն Հայաստանի և Արցախի» խորագիրը կրող բացառիկ համաժողով՝ ֆրանսիացի ականավոր մտավորականների և խորհրդարանականների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի խորհրդարանի զույգ պալատների՝ Սենատի և Ազգային ժողովի նախագահներ Ժերար Լարշեի և Յաել Բրաուն-Պիվեի բարձր հովանու ներքո կազմակերպված համաժողովի բացման խոսքով հանդես եկան Սենատի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ միջազգային իրազեկման խմբի նախագահ, «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոն և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար, «Բժիշկներ առանց սահմանների» և «Աշխարհի բժիշկներ» կազմակերպությունների հիմնադիր Բերնար Կուշները։
Համաժողովի բանախոսների թվում էին հանրահայտ գրող, փիլիոփա և ճանապարհորդ Սիլվեն Տեսոնը, Ֆրանսիական ակադեմիայի անդամ Էրիկ Օրսեննան, գրող, ռազմական լրագրող, Մարդու իրավունքների հարցերով Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Օլիվիե Վեբերը, գրող, փիլիսոփա Պասկալ Բրյուկները, «Le Point» պարբերականի խմբագիր, արձակագիր Վալերի Թորանյանը, գրողներ Բլանշ դը Ռիշմոնը, Էմանուել Ռուբենը և Մարինա Դեդեյանը, աշխարհահռչակ կինոգործիչ Կոստա Գավրասը։
Ֆրանսիացի մտավորականներն իրենց խորը մտահոգությունը հայտնեցին Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար և անթաքույց կերպով վարվող հայատյաց և էթնիկ զտման քաղաքականության վերաբերյալ՝ ահազանգ հնչեցնելով վերջինիս հետևանքով Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած գոյաբանական սպառնալիքների կապակցությամբ, և կոչ արեցին միջազգային հանրությանը անհապաղ գործուն քայլեր ձեռնարկել Արցախի՝ արդեն գրեթե 100 օր տևող շրջափակումը վերացնելու և արցախահայության՝ իր հայրենի հողի վրա անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքը երաշխավորելու համար։
Համաժողովի ավարտին ամփոփիչ ելույթներով հանդես եկան Սենատում և Ազգային ժողովում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբերի նախագահներ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը և Անն-Լորանս Պետելը, Արցախի հետ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Պուպոնին և Ֆրանսիայում Արցախի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
Համաժողովին ներկա էին նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդ Տեր Գրիգոր Վարդապետ Խաչատրյանը,  Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորներ և Սենատի անդամներ, տարածքային և քաղաքային իշխանությունների ղեկավարներ, Ֆրանսիայի մշակութային և հանրային գործիչներ, բազմաթիվ լրագրողներ, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։

16 марта в Сенате Франции состоялась исключительная конференция «В поддержку Армении и Арцаха» с участием видных представителей интеллигенции Франции и парламентариев.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. На открытии конференции, организованной председателями двух палат французского Парламента, Сената и Национального собрания Жерара Ларше и Яэль Браун-Пиве, выступил председатель группы международной информации Сената по Нагорному Карабаху, глава фракции «Республиканцы» Бруно Ратайо и бывший министр иностранных дел Франции, основатель организаций «Врачи без границ» и «Врачи мира» Бернар Кушнер.
Среди спикеров конференции были известный писатель, философ и путешественник Сильвен Тессон, член Французской академии Эрик Орсенна, писатель, военный журналист Оливье Вебер, писатель, философ Паскаль Брюкнер, редактор журнала «Le Point», очеркист Валерий Торанян, писатели Бланш де Ришмон, Эммануэль Рубен, Марина Дедеян и известный режиссер Коста Гаврас.
Они выразили глубокую обеспокоенность продолжающейся и неприкрытой политикой Азербайджана по армянофобии и попытками этнической чистки, выразили тревогу по поводу онтологических угроз, стоящих перед народом Арцаха в результате такой политики. Присутствующие призвали международное сообщество принять немедленные и действенные шаги по снятию продолжающейся почти 100 дней блокады Арцаха и обеспечению права арцахских армян жить безопасно и достойно на своей родной земле.
В завершение конференции выступили президенты групп дружбы Франция-Армения Жильбер-Люк Девиназ и Анн-Лоран Петель, президент кружка дружбы с Арцахом Франсуа Пупони и представитель Арцаха во Франции Ованес Геворкян.
На конференции также присутствовали посол Армении во Франции Асмик Толмаджян, глава французской епархии Армянской Апостольской церкви отец Григор Вардапет Хачатрян, депутаты Национального собрания Франции и члены Сената, главы территориальных и муниципальных органов власти, культурные и общественные деятели Франции, журналисты и представители армянской общины.