Սերգեյ Լավրովն առաջնահերթ է համարում Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորումը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ առաջնահերթ խնդիր է Լաչինի միջանցքի և ընդհանրապես Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերգեյ Լավրովը նման հայտարարություն է արել Մոսկվայում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը։
«Մենք կասկած չունենք, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունները շարունակում են մնալ բոլոր որոշումների իրականացման բանալին՝ ի շահ իրավիճակի կայունացման թե տնտեսական, թե ռազմաքաղաքական, թե միջազգային իրավունքի տեսանկյունից»,- ասել է Լավրովը։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը հավելել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի ամեն ինչով աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին տարածաշրջանում  տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի, խաղաղության պայմանագրի պարամետրերը համաձայնեցնելու հարցերում։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что первоочередной задачей является урегулирование ситуации вокруг Лачинского коридора и Нагорного Карабаха в целом.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Такое заявление Сергея Лаврова на встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, состоявшейся в Москве.
«У нас нет сомнений в том, что Трехсторонние заявления лидеров Армении, Азербайджана и России продолжают оставаться ключом к реализации всех решений в интересах стабилизации ситуации как с экономической, военно-политической точек зрения, так и с точки зрения международного права», - сказал Лавров.
Министр иностранных дел России добавил, что Россия продолжит всячески содействовать Армении и Азербайджану в вопросах разблокирования транспортных коммуникаций в регионе, делимитации армяно-азербайджанской границы и согласования параметров мирного договора.