ՌԴ-ն Սիրիայի, Իրանի եւ Թուրքիայի հետ համաձայնեցնում է խորհրդատվությունների ժամկետը. Բոգդանով
ՌԴ-ն Սիրիայի, Իրանի եւ Թուրքիայի հետ համաձայնեցնում է արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով գալիք քառակողմ խորհրդատվությունների ժամանակացույցը, առայժմ կոնկրետ ժամկետ չկա, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ ռուսական կողմն առաջարկել է Թուրքիայի, ՌԴ-ի, Իրանի եւ Սիրիայի պատվիրակությունների հանդիպում կազմակերպել Մոսկվայում, Անկարան համաձայնել է առաջարկին, հայտնում է News.am-ը։
«Մենք դեռ ոչինչ չէինք համաձայնեցրել, այնպես որ հետաձգելու բան չկա»,- պարզաբանել է Բոգդանովը։
Նա նշել է, որ խոսքը քառակողմ խորհրդատվությունների մասին է՝ փոխնախարարների մակարդակով, որոնց նպատակը արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման կազմակերպումն է։
«Մենք առաջնորդվում ենք այն մտադրությամբ, որ հանդիպումը պետք է կայանա՝ որքան արագ, այնքան լավ։ Բայց կան մեր գործընկերների աշխատանքային ժամանակացույցները՝ թե՛ սիրիացիների, թե՛ թուրքերի, թե՛ իրանցիների։ Առայժմ կոնկրետ ժամկետ չկա, կշարունակենք համաձայնեցնել»,- ասել է Բոգդանովը։

Богданов: Россия согласовывает с Сирией, Ираном и Турцией даты консультаций
РФ согласовывает с Сирией, Ираном и Турцией график предстоящих четырехсторонних консультаций на уровне заместителей министров иностранных дел, пока конкретных дат нет.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС- Заявил РИА Новости замглавы МИД РФ Михаил Богданов.
Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что российская сторона предложила перенести встречу делегаций Турции, РФ, Ирана и Сирии в Москве, Анкара согласилась с предложением.
«У нас ничего еще не было согласовано, так что и переносить пока нечего», - пояснил Богданов.
Он отметил, что речь идет о четырехсторонних консультациях на уровне замминистров, цель которых подготовить встречу министров иностранных дел.
«Мы исходим из того, что она должна состояться чем быстрее, тем лучше. Но есть графики работы у наших коллег, и сирийцев, и турок, и иранцев. Пока даты конкретной нет, продолжим согласовывать», - сказал Богданов.