Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու հարցի շուրջ․ Միրզոյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱզգային ժողովում Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանը համարում է, որ Լաչինի միջանցքի  ու նրա ռեժիմի շուրջ բանակցությունները վաղուց ավարտվել են ու կարգավորումները տեղ են գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի  ու Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված փաստաթղթում: Այնտեղ ասվում է, որ Լաչինի միջանցքը մնում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ ու Ադրբեջանն անխոչընդոտ ապահովում է երկկողմանի երթևեկությունը», - նշեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ այն ամրագրված պայմանավորվածություն է, ու Հայաստանը պետք է արդեն կասկած հայտնի հետագա բանակցությունների նպատակահարմարության վերաբերյալ:
«Այսինքն՝  ի՞նչ իմաստ ունի  այլ հարցերի շուրջ ձեռք բերել պայմանավորվածություններ, եթե դրանք որոշ ժամանակ հետո անպայմանորեն խախտվելու են Ադրբեջանի կողմից: Ո՛չ, մենք  չենք բանակցում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ  դնելու շուրջ», - հայտարարեց Միրզոյանը:

СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
“Армения считает, что переговоры по Лачинскому коридору и его режиму давно завершены и положения были включены в документ, подписанный лидерами Армении, Азербайджана и России 9 ноября 2020 года. В нем сказано, что Лачинский коридор остается под контролем российского миротворческого контингента, а Азербайджан обеспечивает беспрепятственное двустороннее движение”, - отметил Мирзоян.
По словам министра иностранных дел, это закрепленная в документе договоренность, и у Армении уже должны быть сомнения в целесообразности дальнейших переговоров.
“Т.е. какой смысл договариваться по другим вопросам, если через какое-то время они обязательно будут нарушены Азербайджаном? Нет, мы не ведем переговоров о размещении азербайджанского КПП в Лачинском коридоре”, - заявил Мирзоян.