ԵԽԽՎ-ի հանձնաժողովն Ադրբեջանին հորդորել է անհապաղ կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը
ԵԽԽՎ-ի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ կատարել Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդում է  ԵԽԽՎ-ի հանձնաժողովի տարածած հայտարարությունը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերով և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը մեծապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման պատճառով առաջացող հումանիտար ճգնաժամով:
«Այս միջանցքը կյանքի ճանապարհ է Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանում ապրողների միջև» - գրում է հանձնաժողովը՝ աջակցություն հայտնելով ԵԽԽՎ-ի համազեկուցողների կողմից արված հրապարակային հայտարարությանը, որով կոչ է արվում շտապ գործողություններ ձեռնարկել և անհապաղ վերջ դնել Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը:
«Հանձնաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ իրականացնել միջոցառումները՝ հասցեագրված Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2023 թ. փետրվարի 22-ին և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ին, որոնց որոշումներում նշվում էր 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունը՝ «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի անվտանգությունը» (Եռակողմ հայտարարության 6-րդ հոդված)», - նշվում է հայտարարությունում:
ԵԽԽՎ-ի իրավական հարցերով և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը նաև վկայակոչում է այս հարցին առնչվող միջազգային այլ հայտարարություններ՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանություններին:

Комиссия ПАСЕ призвала Азербайджан незамедлительно выполнить решение Международного суда
Комиссия ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека призвала Азербайджан незамедлительно выполнить решение Международного суда ООН об открытии Лачинского коридора.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом говорится в заявлении комиссии ПАСЕ.
В заявлении отмечается, что комиссия по правовым вопросам и правам человека Парламентской ассамблеи Совета Европы глубоко обеспокоена гуманитарным кризисом, вызванным продолжающейся блокадой Лачинского коридора.
«Этот коридор - дорога жизни между людьми, проживающими в Нагорном Карабахе, и в Армении», - заявила комиссия, выражая поддержку публичным выступлениям содокладчиков ПАСЕ, призывающим к безотлагательным действиям и немедленному прекращению незаконной блокады Лачинского коридора.
Комиссия также призывает власти Азербайджана безотлагательно выполнить меры, предписанные ему Международным судом от 22 февраля 2023 года  и Европейским судом по правам человека от 21 декабря 2022 года, в решениях которых отмечается обязательство Азербайджана по Трехстороннему заявлению, подписанному 9 ноября 2020 года: «Гарантировать  безопасность передвижения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях» (пункт 6 Трехстороннего заявления).
Комиссия ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека ссылается и на другие международные заявления по этому вопросу, адресованные властям Азербайджана.