Չնայած շրջափակման դժվարություններին՝ Արցախի ժողովուրդը հավատարիմ է ինքնորոշման իրավունքի իրացման իր ուղուն.արտգործնախարար
Արցախը շարունակելու է իր պայքարը՝  իր ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին՝ այսօր մարտի 23-ին կայացած հեռուստակամրջի ընթացքում նշել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է Ստեփանակերտը տեսնում խնդրի լուծումը և ինքնորոշման համար պայքարը, երբ  Ռուսաստանը և Արևմուտքն  այդ մասին չեն խոսում, իսկ Ադրբեջանը հայտարարում է ինտեգրացիայի մասին:
Արտգործնախարար Սերգեյ Ղազարյանը շեշտել է, որ վերջինս բացառված է և այդ  առումով Արցախի Հանրապետության պաշտոնական դիրքորոշումը հայտնի է:
«Հաշվի առնելով, որ երկար տարիներ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթանում են բանակցություններ և երեք խոշոր գերտերություն, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ՝  ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան երկար տարիներ ուղեկցում էին այս բանակցային գործընթացը, մեր համոզմամբ նրանք մինչ օրս պարտավորություն էին կրում ստեղծված իրավիճակի համար և 44-օրյա պատերազմի հետևանքների մասով: Ամեն մեկն այս երկրներից ունի իր պատասխանատվության բաժինը, հաշվի առնելով, որ բազմիցս տարբեր մակարդակններում և այդ թվում՝ ամենաբարձր, այդ երկրները հնչեցրել են հայտարարություններ, որ պատերազմը չունի ռազմական լուծում: Սակայն Ադրբեջանը սանձազերծել է  44-օրյա պատերազմը, իսկ դրանից  հետո  Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանն Ադրբբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ չնայած ձեր հայտարարություններին, ռազմական ճանապարհով եմ լուծել խնդիրը»,-ասել է արտգործնախարարը՝ հավելելելով, որ այն պարագայում, երբ  հայկական կողմերն այդ բանակցային ձևաչափում իրականում տրամադրված էին համապարփակ կարգավորում գտնելուն, Ադրբեջանն այդ ընթացքում շարունակում էր այլ ուղղությամբ շարժվել՝ օգտագործելով այդ տարիները ռազմական ճանապարհով հարցի լուծմանը հասնելու համար:
«Չնայած շրջափակման պատճառով ստեղծված այս բոլոր դժվարություններին, Արցախի ժողովուրդը հավատարիմ է իր ընտրած ճանապարհին և գործադրելու է բոլոր ջանքերը և ակնկալում է աշխարհասփյուռ մեր բոլոր հայրենակիցների, գործընկերների ակտիվ մասնակցությունն այս պայքարում»,- եզրափակել է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։

Несмотря на трудности блокады, народ Арцаха верен своему пути реализации права на самоопределение: МИД
Арцах продолжит борьбу за международное признание своего права на самоопределение.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 марта, АРЦАХПРЕСС- По сообщению «Арцахпресс», об этом заявил министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян в ходе телемоста, состоявшегося сегодня, 23 марта, коснувшись вопроса о том, как Степанакерт видит решение проблемы и борьбу за самоопределение, когда об этом не говорят Россия и Запад, а Азербайджан заявляет об интеграции.
Сергей Газарян подчеркнул, что последнее исключено и официальная позиция Республики Арцах известна на этот счет.
"Учитывая, что уже много лет идут переговоры в рамках Минской группы и этот переговорный процесс на протяжении многих лет сопровождают три крупные сверхдержавы, постоянные члены Совета Безопасности ООН - Россия, США и Франция, по нашему убеждению, они до сих пор несли ответственность за текущую ситуацию и последствия 44-дневной войны. Каждая из этих стран несет свою долю ответственности, учитывая, что неоднократно на разных уровнях, в том числе и на самом высоком, эти страны делали заявления о том, что война не имеет военного решения. Однако Азербайджан развязал 44-дневную войну, и после этого на встрече с сопредседателями Минской группы президент Азербайджана заявил, что, несмотря на ваши заявления, я решил проблему военным путем",- сказал министр иностранных дел, добавив, что в случае, если армянские стороны действительно были готовы найти всеобъемлющее урегулирование в этом переговорном формате, Азербайджан в это время продолжал двигаться в другом направлении, используя эти годы для достижения военного решения вопроса.
«Несмотря на все эти трудности, созданные блокадой, народ Арцаха верен избранному пути и приложит все усилия и рассчитывает на активное участие в этой борьбе всех наших соотечественников и партнеров во всем мире», — заключил глава внешнеполитическое ведомства Республики Арцах.