Կաղարծիում երիտասարդ ընթերցասերների ակումբ կբացվի
Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքում կգործի երիտասարդ ընթերցասերների ակումբ՝ «Արցախը մունք ենք, մունք կանք» անվամբ։
Կաղարծիում  երիտասարդ ընթերցասերների ակումբ  կբացվի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է մտահղացման հեղինակ, համայնքի դպրոցի անգլերենի ուսուցչուհի Աննա Արսենյանը:
«Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ աշխատում և ապրում եմ Կաղարծի գյուղում։ Ինքս ծննդով Սյունիքից եմ, Կապանից։ Առաջին իսկ օրից, երբ սկսեցի աշխատել այստեղ, նկատեցի, որ աշակերտներս մեծ հետաքրքրություն ունեն ընթերցանության նկատմամբ։ Դպրոցի գրադարանում չնայած կան գրքեր, բայց  դրանք հին են, եւ մի փոքր դժվար է նման պայմաններում աշակերտներին մոտիվացնել, որպեսզի ավելի շատ կարդան: Օգտվում  էինք օնլայն գրքերից, սակայն ընթերցածը լիարժեք քննարկելու համար համապատասխան տեղ չունեինք։ Ակումբ ունենալու գաղափարը հենց սկզբից էլ ունեի, սակայն շատ խոչնդոտներ կային այն իրականություն դարձնելու համար։Շրջափակման ընթացքում հասկացա, որ  ակումբ ունենալն ավելի քան անհրաժեշտ է. միասին մի լավ ու արժեքավոր բան ստեղծելն ավելի կհամախմբի աշակերտներին ու համայնքի բնակիչներին, հատկապես երիտասարդներին, որ ազատ ժամանակ չգիտեն ինչով զբաղվել»,-պատմել է Ա. Արսենյանը՝ հավելելով, որ անվանումն արդեն իսկ խոսում է ակումբի կարևորության ու գաղափարի մասին։
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ մտահղացումը կյանքի կոչելու համար դրամահավաք է կազմակերպվել. աջակցել են իր ընկերները, բարեկամները, գործընկերները, Կապանի համադասարանցիները: Եղած միջոցներով փոքր- ինչ վերանորոգում են համայնքի  ակումբը:
«Այն գտնվում է գյուղապետարանի շենքի 2-րդ հարկում։ Դպրոցի տնօրենի միջամտությամբ, համայնքապետը սիրով երկու սենյակ տրամադրեց, որից մեկը կլինի ընթերցասրահ եւ գրադարան, որտեղ  կկազմակերպվեն գրքերի քննարկումներ, իսկ մյուսը նախատեսված է  որպես  ժամանցային սենյակ ինտելեկտուալ խաղ-վիկտորինաների համար: Կհրավիրենք այլ համայնքներից աշակերտների, կունենանք նաև աշխատարաններ տարբեր թեմաներով։ Արդեն նոր ու հետաքրքիր գրքեր կարողացել ենք ձեռք բերել, սակայն  նորերը  ստանալը շատ ցանկալի է»,-ընդհանրացրել է Ա. Արսենյանը։

СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила автор идеи, учительница английского языка школы общины Анна Арсенян.
«Я работаю и живу в селе Кагарци уже второй год. Я родилась в Сюнике, Капане. С самого первого дня, когда я начала работать здесь, я заметила, что мои ученики проявляют большой интерес к чтению. Хотя книги в школьной библиотеке есть, но они старые, и в таких условиях немного сложно мотивировать учащихся читать больше. Мы пользовались онлайн-книгами, но у нас не было подходящего места для полноценного обсуждения прочитанного. У меня была идея создать клуб чтецов с самого начала, но было много препятствий, чтобы воплотить ее в жизнь. Во время блокады я поняла, что иметь клуб более чем необходимо. Совместное создание чего-то хорошего и ценного объединит учеников и жителей сообщества, особенно молодежь, которая не знает, чем заняться в свободное время", - сказала А. Арсенян, добавив, что название уже говорит о важности и идее клуба.
Наша собеседница отметила, что для реализации идеи был организован сбор средств: поддержали ее друзья, родственники, коллеги, одноклассники из Капана. Общинный клуб немного ремонтируется на имеющиеся средства.
«Он расположен на 2-м этаже здания сельского муниципалитета. При вмешательстве директора школы глава общины любезно предоставил два помещения, одно из которых будет читальным залом и библиотекой, где будут организованы обсуждения книг, а другое предназначено как комната для развлечений для интеллектуальных игр-викторин. Мы будем приглашать учеников из других сообществ, также у нас будут мастер-классы на разные темы. Нам уже удалось приобрести новые и интересные книги, но очень желательно получить новые", - резюмировала А. Арсенян.