Վերին Հոռաթաղում աճել է ծնունդների թիվը. համայնքապետ
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ համայնքում 44-օրյա պատերազմից հետո աճել է ծնունդների թիվը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Վերին Հոռաթաղի համայնքապետ Գրիշա Մարտիրոսյանը:
«Համայնքն Արցախի այն եզակի գյուղերից է, որն ունի 20 բազմազավակ ընտանիք: Այս տարի գյուղում բազմաթիվ ծնունդներ են սպասվում: Օկուպացված Քարվաճառից, Հովտաշենից, Ջրաբերդից, Մարաղայից 14 ընտանիք է հաստատվել մեր համայնքում։ Պատերազմից հետո գյուղի բնակիչներից ոչ-ոք չի հեռացել և չի էլ պատրաստվում։ Երիտասարդությունը հայրենասեր է, պատրաստ` կյանքի կոչելու հանուն հայրենիքի պաշտպանության եւ երկրի զարգացմանը միտված ծրագրեր»,-նշել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Նրա տեղեկատվությամբ` Կաշենի հանքի գործունեության դադարեցման հետեւանքով գյուղից շուրջ 50 տղամարդ մնացել է առանց աշխատանքի:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսական աշխատանքներին` համայնքապետը մանրամասնել է, 80 հեկտար աշնանացան են կատարել այս տարվա բերքի տակ։
«Գյուղում խիստ նվազել է անասնագլխաքանակը, քանի, որ արոտավայրեր գրեթե չկան: Շուրջ 250 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանիներից այսօր մնացել է 30-ը: Վարելահողերը հնարավոր չէ վերածել արոտավայրերի, որովհետև շրջափակման պայմաններում առանց ցանքսի հնարավոր չէ գոյատևել»,- ասել է մեր զրուցակիցը։
Ըստ նրա` համայնքում բացակայում է գյուղատնտեսական տեխնիկան, որը մեծ թափով ծավալված գարնանացանն իրականացնելու համար ձեռք են բերել հարևան գյուղերից։
Որպես խնդիր, համայնքապետն առանձնացրել է գյուղի կանանց համար աշխատատեղերի բացակայությունը:
«Գյուղում շատ են երիտասարդ կանայք, որոնց համար աշխատատեղ չկա: Մեծ ցանկություն կա կարի արտադրամաս բացելու, որը կլուծի նրանց զբաղվածության խնդիրը»,- համոզմունք է հայտնել Գ. Մարտիրոսյանը։
Նրա հաղորդմամբ` Վերին Հոռաթաղի դպրոցում սովորում է 130 աշակերտ, իսկ շենքը նախատեսված է 90 աշակերտի համար: Այդ պատճառով դասասենյակները չեն բավականացնում։
Խնդիրներից համայնքապետը հատկանշական է համարել նաեւ դեպի գյուղ բերող ասֆալտապատ ճանապարհի մի հատվածում առաջացած սողանքը, որը խոչընդոտ է ավտոմեքենաների լիարժեք երթեւեկության համար։
Վերին Հոռաթաղի համայնքի ղեկավարը հավաստիացնում է՝ գյուղի բոլոր բնակիչներն ամուր են կապված հայրենի հողին և իրենց ապագան տեսնում են միայն Արցախում:

СТЕПАНАКЕРТ, 29 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил глава общины Верин Оратаг Гриша Мартиросян.
«Община является одним из уникальных сел Арцаха, в котором проживает 20 многодетных семей. В этом году в селе ожидается много рождений. В нашей общине поселились 14 семей из оккупированных Карвачара, Овташена, Джраберда, Мараги. После войны никто из жителей поселка не уехал и не собирается. Молодежь патриотична, готова к реализации программ, направленных на защиту Родины и развитие страны", - сказал Г. Мартиросян.
По его информации, около 50 мужчин из села остались без работы в результате прекращения работы Кашенского рудника.
Касаясь сельскохозяйственных работ, глава общины уточнил, что под урожай этого года проведено 80 гектаров осеннего сева.
«Поголовье скота в селе значительно уменьшилось, потому что пастбищ почти нет. Из около 250 голов крупного рогатого скота сегодня осталось 30. Превратить пахотные земли в пастбища невозможно, потому что в условиях блокады без посева не выжить», — сказал наш собеседник.
По его словам, в общине нет сельхозтехники, которая была приобретена в соседних селах для проведения масштабного весеннего сева.
Одной из проблем глава общины назвал отсутствие рабочих мест для женщин села.
«В селе много молодых женщин, для которых нет рабочих мест. Есть большое желание открыть швейную фабрику, что решит их проблему с трудоустройством», - выразил свое убеждение Г. Мартиросян.
По его словам, в школе  Верин Оратага обучается 130 учеников, а здание рассчитано на 90 учащихся. Поэтому не хватает классных комнат.
Среди существенных проблем глава общины назвал оползень на участке асфальтированной дороги, ведущей в село, что является препятствием для полноценного движения автомобилей.
Глава общины Верин Оратага уверяет, что все жители села крепко привязаны к родной земле и видят свое будущее только в Арцахе.