Ադրբեջանի զինուժը փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում․ ՆԳՆ-ից պարզաբանել են իրավիճակը
Ադրբեջանի զինուժն այսօր գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում:
Ադրբեջանի զինուժը փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին`  Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում․ ՆԳՆ-ից պարզաբանել են իրավիճակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արդեն պատրաստ է փակված ճանապարհը շրջանցող՝ Սյունիքի մարզի Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ավտոճանապարհը, որը միանում է 2022թ. օգոստոսին շահագործման հանձնված նոր՝ Կոռնիձոր-Հին շեն ճանապարհին («Բերձորի (Լաչինի) միջանցքին»): Տեղ-Կոռնիձոր նշված ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության կողմից ընթացքի մեջ են։
ՆԳ նախարարությունն իրազեկում է, որ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային ճանապարհը երթևեկելի է և, հաշվի առնելով Արցախի շարունակվող շրջափակումը, դրանով հնարավոր է իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից: Այդ ճանապարհն, ի դեպ, Արցախի Հանրապետության սահմանին՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ վերահսկվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից։
Հիշեցնենք, որ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, ադրբեջանական կողմը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միջպետական մայրուղու Շուշիի հատվածը։ Եվ արդեն 108 օր շարունակ Արցախի բնակչությունը զրկված է արտաքին աշխարհի հետ կապից:

СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС- В обход перекрытой, уже готова новая грунтовая дорога Тех-Корнидзор Сюникской области, которая в августе 2022 года соединится с дорогой Корнидзор-Хин шен («Бердзорский (Лачинский) коридор»). Республикой Армения осуществляются работы по асфальтированию дороги Тех-Корнидзор.
МВД информирует, что грунтовая дорога Тех-Корнидзор проходима и учитывая продолжающуюся блокаду Арцаха, с помощью российских миротворцев и Международного комитета Красного Креста возможно осуществление гуманитарных поставок Арцаху. Эта дорога, кстати, на границе Республики Арцах, возле моста через реку Хакар, контролируется российскими миротворческими войсками.
Напомним, что с 12 декабря 2022 года азербайджанская сторона закрыла Шушинский участок межгосударственной автомагистрали, соединяющей Арцах с Арменией. И вот уже 108 дней население Арцаха лишено связи с внешним миром.