Հայաստանը դեպի ԼՂ ռազմական փոխադրումներ չի իրականացնում. ՀՀ վարչապետը պնդում է Արցախ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու առաջարկը
Հայաստանը դեպի ԼՂ ռազմական փոխադրումներ չի իրականացնում, Հայաստանը ԼՂ-ում բանակ չունի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, ի պատասխան Ադրբեջանի ստահոդ հայտարարությունների, նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Վարչապետի խոսքով՝ այս փաստը ստուգելու համար ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու առաջարկն Ադրբեջանն ինքն է մերժել 2022 թ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպմանը:
«Բայց այդ առաջարկն ուժի մեջ է, և կարծում եմ՝ միջազգային մակարդակում այս հարցը վերջնականապես պարզաբանելու կարիք կա: Եվ դրա միջոցը Լաչինի միջանցք և ԼՂ փաստահավաք խումբ գործուղելն է: Իսկ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղում գործում է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ, հանրահայտ փաստ է: Այդ բանակի գոյությունն ու գործունությունը պարզաբանվում է մի բանով՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու ակնհայտ նախապատրաստություններ է տեսնում: Լաչինի միջանցքը փակ է արդեն 100 օրից ավել, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու էներագամատակարարումը դադարեցված է, Լեռնային Ղարաբաղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիներն ու գյուղատնտեսական տեխնիկան պարբերաբար գնդակոծվում են ադրբեջանական զինուժի կողմից: Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը շարունակվում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորեց հետևողականորեն շարունակել միջազգային հանրությանն այս մասին իրազեկել և աշխատել միջազգային համապատասխան մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ:

Армения не осуществляет военных перевозок в Нагорный Карабах: Премьер-министр РА настаивает на предложении направить в Арцах международную миссию по установлению фактов
Армения не осуществляет военных перевозок в Нагорный Карабах, у Армении нет армии в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в ответ на ложные заявления Азербайджана заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства, коснувшись ситуации вокруг Лачинского коридора.
По словам премьер-министра РА, сам Азербайджан отверг предложение Армении направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов для проверки этого факта, сделанное на четырехсторонней встрече, состоявшейся в Праге 6 октября 2022 года.
«Но это предложение остается в силе, и я думаю, что нужно окончательно прояснить этот вопрос на международном уровне. И способ сделать это – отправить группу по установлению фактов в Лачинский коридор и в НК. А то, что в Нагорном Карабахе действует Армия обороны Нагорного Карабаха, это общеизвестный факт. Существование и деятельность этой армии объясняется одним: Азербайджан ведет очевидную подготовку к геноциду армян Нагорного Карабаха. Более 100 дней закрыт Лачинский коридор, прекращена подача газа и электроэнергии в Нагорный Карабах, граждане и сельскохозяйственная техника, занятые сельскохозяйственными работами в Нагорном Карабахе, регулярно подвергаются обстрелам азербайджанских военных. Агрессивная риторика Азербайджана продолжается», - заявил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность последовательного продолжения информирования об этом международного сообщества и работы по запуску соответствующих международных механизмов.