Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդին է ներկայացվել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը դատապարտող միջոց
Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդի անդամ Քրիս Հոլդենն իրավական հարցերով հանձնաժողովին է ներկայացրել AJR 1 միջոցը, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակումը և Միացյալ Նահանգների կառավարությանը կոչ է անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել արցախահայերին օգնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին:
«2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը շարունակում է լիակատար շրջափակման մեջ պահել միակ ճանապարհը, որը Հայաստանը կապում է էթնիկ հայկական Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հետ, որն ավելի քան 120 հազար էթնիկ հայերի հայրենիքն է: Շրջափակումն ամբողջությամբ խզում է Արցախի միակ հումանիտար կյանքի ճանապարհը դեպի Հայաստան՝ խոչընդոտելով սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի և այլ կարևոր մարդասիրական պաշարների տեղափոխումը տարածաշրջան», - ասել է Հոլդենը:
Քաղաքական գործիչը հավելել է, որ Կալիֆորնիայում է ապրում ամերիկահայերի մեծ համայնք, որոնցից շատերի հարազատները և ընկերները տուժում են շարունակվող շրջափակումից:
Ըստ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տեղեկատվության՝ Կալիֆորնիայի նահանգային խորհուրդն այսօր ավելի ուշ կքվեարկի AJR 1 միջոցի շուրջ:

STEPANAKERT,  MARCH 30, ARTSAKHPRESS: Following successful committee passage on Tuesday, the California State Assembly will vote on the ANCA-backed measure – AJR 1 - on Thursday, March 30th.
“AJR 1 condemns Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor and urges the United States government to take immediate action and provide humanitarian assistance to the Armenians of Artsakh,” Holden said in the California State Assembly. “Azerbaijan has maintained a total blockade of the only road between Armenia and the ethnic Armenian Nagorno Karabakh region, which is home to over a 120,000 ethnic Armenians, since December 12, 2022. The blockade completely severs Artsakh’s only humanitarian lifeline to Armenia, prohibiting the transfer of food, fuel, medicine and other vital humanitarian supplies to the region. It has been more than a hundred days since this blockade has begun.”
Assembly member Holden added that the US State of California is home to a large Diaspora of Armenian-Americans, whose families and friends are being impacted by the continued blockade.