Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդին է ներկայացվել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը դատապարտող միջոց
Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդի անդամ Քրիս Հոլդենն իրավական հարցերով հանձնաժողովին է ներկայացրել AJR 1 միջոցը, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակումը և Միացյալ Նահանգների կառավարությանը կոչ է անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել արցախահայերին օգնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին:
«2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը շարունակում է լիակատար շրջափակման մեջ պահել միակ ճանապարհը, որը Հայաստանը կապում է էթնիկ հայկական Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հետ, որն ավելի քան 120 հազար էթնիկ հայերի հայրենիքն է: Շրջափակումն ամբողջությամբ խզում է Արցախի միակ հումանիտար կյանքի ճանապարհը դեպի Հայաստան՝ խոչընդոտելով սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի և այլ կարևոր մարդասիրական պաշարների տեղափոխումը տարածաշրջան», - ասել է Հոլդենը:
Քաղաքական գործիչը հավելել է, որ Կալիֆորնիայում է ապրում ամերիկահայերի մեծ համայնք, որոնցից շատերի հարազատները և ընկերները տուժում են շարունակվող շրջափակումից:
Ըստ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տեղեկատվության՝ Կալիֆորնիայի նահանգային խորհուրդն այսօր ավելի ուշ կքվեարկի AJR 1 միջոցի շուրջ:

В Ассамблее штата Калифорния представлена мера, осуждающая блокаду Лачинского коридора
Член Ассамблеи штата Калифорния Крис Холден представил в Комитете по правовым вопросам меру AJR 1, которая осуждает блокаду Республики Арцах со стороны Азербайджана и призывает правительство США принять незамедлительные меры для оказания помощи армянам Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает  Комитет «Ай Дата» Америки.
«С 12 декабря 2022 года Азербайджан продолжает полную блокаду единственной дороги, соединяющей Армению с этническим армянским регионом Нагорный Карабах, где проживает более 120 000 этнических армян. Блокада полностью перекрывает единственный путь гуманитарной помощи из Армении в Арцах, препятствуя доставке в регион продовольствия, топлива, медикаментов и других важнейших гуманитарных грузов», - представил Холден.
Он добавил, что в Калифорнии проживает большая армянская община, родные и друзья многих членов этой общины страдают от продолжающейся блокады. По сообщению Армянского Комитета «Ай Дата» Америки, Ассамблея штата Калифорния сегодня проголосует за меру AJR 1.