Ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» արգելափակել են կանանց ու երեխաների մուտքն Արցախ. պետնախարար
Այսօր ռուս խաղաղապահները ՀՀ Գորիս քաղաքից փորձել են Արցախ տեղափոխել Արցախի Հանրապետության թվով 27 քաղաքացիների (ներառյալ՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ), սակայն Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ճանապարհի արգելափակված հատվածում ադրբեջանցիներն արգելել են տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Տեղում ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացել է մեր քաղաքացիներից չորսի ինքնազգացողությունը, ռուս խաղաղապահները ապահովել են շտապ օգնության մեքենայի ժամանումը և նշված չորս քաղաքացիների տեղափոխումը Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Իսկ մնացածներին ռուս խաղաղապահները հիմա վերադարձնում են քաղաք Գորիս, քանզի երկարատև ու համառ բանակցությունները որևէ արդյունք չեն տվել»,- նշել է պետնախարարը` հավելելով, որ դեռևս 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել ու անանցանելի վիճակում է պահում Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը` Արցախի ողջ բնակչությանը թողնելով հումանիտար բեռնափոխադրումների հույսին:
Հարյուրավոր արցախցիներ մնացել են Հայաստանի Հանրապետությունում և գրեթե չորս ամիս է չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ՝ իրենց բնակավայր:
Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բաց լինելու մասին պարբերաբար հայտարարող <<Ադրբեջանը այսօր բացահայտորեն արգելել է արցախցիների մուտքը իրենց բնակավայր: Ադրբեջանը լրիվ հակառակ մոտեցումն է ցուցաբերում Արցախից Հայաստան մեկնողների մասով, ինչն ուղղակիորեն փաստում է Արցախից հայերին հեռացնելու նրանց հանցավոր վարքագիծն ու մտադրությունը:
Դեպքի հանգամանքների մասին առավել համոզիչ փաստերը կներկայացվեն ավելի ուշ>>,- ասված է Գուրգեն Ներսիսյանի գրառման մեջ:ացվեն ավելի ուշ»:

Азербайджанцы, блокирующие Лачинский коридор, запретили жителям Арцаха въехать в республику: Госминистр
Азербайджанцы на заблокированном участке дороги Горис-Степанакерт не разрешили гражданам Арцаха въехать в республику в сопровождении миротворцев.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 апреля, АРЦАХПРЕСС- Сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
По его данным, миротворцы сегодня пытались перевезти из Гориса в Арцах 27 арцахцев (в их числе дети, женщины и пожилые люди). Однако в районе Шуши на заблокированном участке дороги Горис-Степанакерт азербайджанцы запретили проезд машин.
Из-за этого на месте ухудшилось состояние 4 арцахцев. Российские миротворцы обеспечили прибытие машины скорой помощи, которая доставила граждан в больницу в Степанакерте. Остальных арцахцев миротворцы в настоящее время возвращают в Горис, так как длительные и упорные переговоры не принесли результатов, сообщил госминистр.
«Азербайджан, регулярно заявляющий, что дорога, соединяющая Арцах с Арменией, открыта, сегодня открыто запретил въезд арцахцев в места их проживания. Азербайджан демонстрирует совершенно противоположный подход в отношении уезжающих из Арцаха в Армению, что напрямую подтверждает их преступное намерение изгнать армян из Арцаха», — говорится в заявлении Нерсисяна.
МВД Арцаха позднее сообщило, что в результате инцидента ухудшилось самочувствие четырех жительниц республики. Они были доставлены в медцентр Степанакерта на машине скорой помощи российских миротворцев, уточнило ведомство. Ранее азербайджанские телеграм-каналы сообщили, что жительницы Арцаха были доставлены в Степанакерт на азербайджанской машине скорой помощи.
Сотни азербайджанцев, называющих себя «экоактивистами», 12 декабря 2022 года перекрыли Лачинский коридор, в результате Арцах оказался заблокирован. Азербайджан также несколько раз перекрывал подачу газа в Арцах, в связи с чем в республике был введен особый режим экономии топлива. 10 января в Арцахе из-за аварии на ЛЭП Горис-Степанакерт также начались веерные отключения электричества.