Թուրքիան արձագանքել է1915-ի հետ կապված Բուլղարիայի որոշմանը եւ դեսպանին կանչել ԱԳՆ
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կարծես թե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող երկրներին արձագանքնելու համար պատրաստի շաբլոն-տեքստեր է պատրաստել եւ միայն երկրի անունն է փոխում ու տարածում հայտարարությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28  ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն այս անգամ էլ «խիստ» դատապարտել է Բուլղարիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որոշման մեջ «զանգվածային ջարդ» արտահայտություն օգտագործելը։
ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ նշվել է, թե 1915-ի իրադարձությունների հետ կապված Բուլղարիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված որոշումը ցույց տվեց Թուրքիայի հանդեպ ոչ բարեկամական վերաբերմունքը, ինչը բացասական հետք է թողնելու երկկողմ հարաբերությունների վրա։
«Մեր տեսակետը հայտնել ենք նաեւ Թուրքիայի ԱԳՆ կանչված Անկարայում Բուլղարիայի դեսպանին»,-նշվել է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ վերջին շրջանում Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է նաեւ Կիպրոսին, Վատիկանին, Ռուսաստանին, Գերմանիային եւ Ավստրիային, Ֆրանսիային, Ռուսաստանին եւ ԱՄՆ-ին։

Турция вызвала посла Болгарии в МИД после решения в связи с 1915 годом
Министерство иностранных дел Турции как будто подготовило шаблоны текстов для реагирования на действия стран, признающих Геноцид армян и, меняя только название страны, распространяет соответствующее заявление.
СТЕПАНАКЕРТ 28 АПРЕЛЯ АРЦАХПРЕСС-На этот раз МИД Турции «резко» осудило использование выражения «массовая резня» в решении парламента Болгарии по поводу Геноцида армян. В заявлении, в частности, отмечается, что решение, принятое парламентом Болгарии в связи с событиями 1915 года, показало недружественное отношение к Турции, что оставит негативный след на двусторонних отношениях. «Мы выразили нашу точку зрения также послу Болгарии в Анкаре, которого вызвали в МИД Турции», - говорится в заявлении турецкого МИД. Отметим, что в последнее время внешнеполитическое ведомство Турции отреагировало также на шаги Кипра, Ватикана, России, Германии, Австрии, Франции и США в связи с темой Геноцида армян. В случае с Ватиканом и Австрией Турция отозвала своих послов.