Թուրքիան արձագանքել է1915-ի հետ կապված Բուլղարիայի որոշմանը եւ դեսպանին կանչել ԱԳՆ
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կարծես թե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող երկրներին արձագանքնելու համար պատրաստի շաբլոն-տեքստեր է պատրաստել եւ միայն երկրի անունն է փոխում ու տարածում հայտարարությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28  ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն այս անգամ էլ «խիստ» դատապարտել է Բուլղարիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որոշման մեջ «զանգվածային ջարդ» արտահայտություն օգտագործելը։
ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ նշվել է, թե 1915-ի իրադարձությունների հետ կապված Բուլղարիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված որոշումը ցույց տվեց Թուրքիայի հանդեպ ոչ բարեկամական վերաբերմունքը, ինչը բացասական հետք է թողնելու երկկողմ հարաբերությունների վրա։
«Մեր տեսակետը հայտնել ենք նաեւ Թուրքիայի ԱԳՆ կանչված Անկարայում Բուլղարիայի դեսպանին»,-նշվել է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ վերջին շրջանում Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է նաեւ Կիպրոսին, Վատիկանին, Ռուսաստանին, Գերմանիային եւ Ավստրիային, Ֆրանսիային, Ռուսաստանին եւ ԱՄՆ-ին։

Turkey recalled its ambassador to Bulgaria due to Armenian Genocide issue
The Turkish Ministry of Foreign Affairs (MFA) has “strongly” condemned the use of the phrase “large-scale massacre” in the Bulgarian parliament decision with respect to the Armenian Genocide.
STEPANAKERT, APRIL 28, ARTSAKHPRESS։ As per the MFA statement, this decision regarding the events of 1915 “demonstrates an antagonistic attitude towards Turkey.”
“No doubt, this decision will negatively affect Turkey-Bulgaria relations.
“These views have also been expressed to Bulgaria’s Ambassador to Ankara, who has been invited to our Ministry today,” the statement also reads.
In recent times, the Turkish MFA has manifested similar reactions also to Cyprus, the Vatican, Germany, Austria, France, Russia, and the US.
In the case of the Vatican and Austria, however, Turkey has even recalled its ambassadors to these states.