Գարնանացանի մշակաբույսերի ցանքսի ցուցանիշները գերազանցել են նախորդ տարվան. ԳՆ բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության վարչության պետ
Հանրապետության տարածքում ընթացիկ տարվա տեղումների քանակը նորմայից բավականին ցածր է, ինչը բացասական ազդեցությունն է ունեցել ինչպես աշնանացան, այնպես էլ գարնանացան մի շարք մշակաբույսերի ցանքատարածությունների վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Արցախի Հանրապետության Գյուղատնտեսության նախարարության աշխատակազմի բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության վարչության պետ Արամ Բադալյան:
«Հանրապետության շրջաններում արդեն իսկ կան աշնանացանի ցանքատարածքներ, որոնք գտնվում են անմխիթար վիճակում և բերքահավաքի ենթակա չեն լինի: Նման հողատարածքներում հողօգտագործողները որոշ դեպքերում նախատեսում են գարնանացան մշակաբույսերի ցանքս իրականացնել կամ էլ թողնել սև ցելի տակ»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ առաջիկա ամիսներին տեղումների քանակի պակասության դեպքում երաշտի վտանգն ավելի կմեծանա: Անդրադառնալով ցանքատարածքներում իրականացվող աշխատանքներին, նա  մանրամասնել է, որ Հանրապետության տարածքում մարտի առաջին տասնօրյակից մեկնարկել և այժմ եռուն ընթացքում է այս տարվա բերքի տակ կատարված ցանքսերի խնամքը:
Զուգահեռ շարունակվում են հողօգտագործողներին գարնանացան մշակաբույսերի սերմերի և ցանքատարածությունների նախապատրաստական աշխատանքների համար անհրաժեշտ դիզվառելիքի տրամադրման գործընթացները: «Նախորդ տարվա մարտ ամսվա երկրորդ տասնօրյակում գրանցված առատ տեղումները խոչընդոտել էին նախատեսված ժամկետներում ցանքսի իրականացմանը, որին այս տարվա գարնանացան մշակաբույսերի ցանքատարածքների ցուցանիշները գերազանցել են շուրջ 5 անգամ»,-մանրամասնել է վարչության  պետը:
Նրա խոսքով՝ Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի կողմից անվճար հիմունքներով գարնանացան մշակաբույսերի սերմերի տրամադրումն իրականացվելու է մինչև մայիսի 1-ը, սակայն կան նաև բացառություններ։ «Ըստ շրջանների վարչակազմերի կողմից ներկայացված հայտերի, հիմնադրամի կողմից շարունակվում է հողօգտագործողների հետ պայմանագրերի կնքման և սերմերի տրամադրման գործընթացը: Դրանք հիմնականում տրամադրվում են անվճար, բացառությամբ հաճարի և կարտոֆիլի»,- եզրափակել է Ա․ Բադալյանը:

Показатели ярового посева превзошли прошлогодние: Начальник отдела растениеводства и защиты растений Министерства сельского хозяйства
В текущем году количество осадков на территории республики значительно ниже нормы, что отрицательно сказалось на посевных площадях как озимых, так и яровых культур.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 апреля, АРЦАХПРЕСС: Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил начальник отдела растениеводства и защиты растений Министерства сельского хозяйства Республики Арцах Арам Бадалян.
«В районах республики уже есть осенние посевные, которые находятся в плохом состоянии и не будут пригодны для сбора урожая. В ряде случаев землепользователи планируют на таких участках сеять яровые культуры или оставлять их под паром», — сообщил наш собеседник, добавив, что в случае отсутствия осадков в ближайшие месяцы риск засухи возрастет. Касаясь работ, проведенных на посевах, он уточнил, что уход за посевами под урожай этого года начался на территории Республики с первой декады марта и активно продолжается.
Вместе с тем продолжаются процессы обеспечения землепользователей дизельным топливом, необходимым для посева яровых культур и подготовки посевных площадей. «Сильные осадки, зафиксированные во второй декаде марта прошлого года, не позволили осуществить посевную в запланированные сроки, в этом году показатели посевных площадей яровых культур превышены в 5 раз», - уточнил глава отдела.
По его словам, предоставление семян яровых культур на безвозмездной основе Фондом поддержки села и сельского хозяйства будет осуществляться до 1 мая, но есть и исключения. «По заявкам, поданным районными администрациями, фонд продолжает процесс заключения договоров с землепользователями и предоставления семян. В основном они предоставляются бесплатно, кроме полбы и картофеля", - заключил А. Бадалян.