Եռակողմ համաձայնագրերի իրագործումն այլընտրանք չունի. Պեսկովն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում Բաքվի կողմից անցակետի տեղադրմանը
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը պահանջում է լրացուցիչ միջնորդական ջանքեր Ռուսաստանի Դաշնության կողմից: Մոսկվան կշարունակի նպաստել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ համաձայնագրերի իրականացմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Մեկնաբանելով Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը՝ Պեսկովը նշել է, որ «իրավիճակն իսկապես բարդ է», «պահանջում է լրացուցիչ ջանքեր» և ըմբռնում Երևանի և Բաքվի կողմից, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ համաձայնագրերի «իրականացմանն այլընտրանք չկա»։
«Ռուսաստանը շարունակում է իր միջնորդական ջանքերը, գլխավորապես երկու տարի առաջ ստորագրված եռակողմ փաստաթղթերի բոլոր դրույթների իրագործման ջանքերը: Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել այդ ուղղությամբ Երևանի և Բաքվի հետ միասին: Մենք շարունակում ենք շփումները: Մենք աշխատանք ենք տանում մայրաքաղաքների հետ, նկատի ունեմ և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի հետ, և մենք շարունակելու ենք այդ աշխատանքը», - Կրեմլի խոսնակի խոսքերն է մեջբերում ТАСС-ը:
Ադրբեջանը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները, ապրիլի 23-ից փակել է Լաչինի միջանցքում գտնվող Հակարիի կամուրջը, ապօրինի կերպով տեղադրել է անցակետ:

Реализация трехсторонних соглашений не имеет альтернативы: Песков сослался на установку Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
Установка Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре требует дополнительных посреднических усилий РФ, Москва продолжит содействовать реализации трехсторонних соглашений лидеров России, Азербайджана и Армении, которые остаются безальтернативными.
Реализация трехсторонних соглашений не имеет альтернативы: Песков сослался на установку  Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил в понедельник журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает ТАСС.
Комментируя установку Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, Песков отметил, что "ситуация действительно непростая", "требует дополнительных усилий" и понимания со стороны Еревана и Баку "безальтернативности имплементации" трехсторонних соглашений лидеров России, Азербайджана и Армении.
"Россия продолжает свои посреднические усилия, главным образом усилия по выполнению всех положений трехсторонних документов, которые были подписаны два года ранее. Россия продолжит работать над этим вместе с Ереваном и Баку. Контакты мы продолжаем, - указал представитель Кремля. - Мы ведем работу со столицами, я имею в виду и с Ереваном, и с Баку. И продолжим эту работу".
Ранее в российском дипведомстве призвали Азербайджан и Армению немедленно вернуться к имеющимся договоренностями и выразили обеспокоенность ростом числа нарушений режима прекращения огня в Карабахе. МИД РФ также предостерег "внешних западных игроков" от попыток раскачки ситуации, в том числе путем очерняющей кампании в адрес России