Ադրբեջանցիները, մեր քաղաքացիներին դնելով անելանելի վիճակում, ստիպել են կատարել իրենց պահանջները. Պետնախարարը մանրամասներ է ներկայացրել
2023 թվականի ապրիլի 23-ից Ադրբեջանը ապօրինի անցակետ է տեղադրել Արցախ-Հայաստան սահմանագծին (Լաչինի միջանցքում), որի հետևանքով Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի համայնքները մնացել են լիակատար շրջափակման մեջ` կտրվելով ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ ՀՀ-ից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ԱՀ պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
«Ապրիլի 23-ից Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն, Հին Շեն, Եղցահող և Լիսագոր համայնքների բնակիչների հումանիտար վիճակն օր-օրի վատթարացել է, փորձ է արվել Կարմիր խաչի արցախյան գրասենյակի միջոցով այդ համայնքներին սնունդ և դեղորայք մատակարարել, սակայն այդ ջանքերը արդյունք չեն տվել: Ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ սկզբնական օրերին ծնողների մոտ են վերադարձվել Գորիս քաղաքում մնացած երեք անչափահաս  երեխաները, իսկ մնացածների վերադարձն Ադրբեջանը արգելել էր:
Լիակատար ու երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող գյուղերի բնակիչների հրատապ հումանիտար խնդիրները լուծելու համար մի խումբ  բնակիչներ դիմել են տեղում ծառայություն իրականացնող ռուս խաղաղապահներին, որոնց կողմից թույլատրվել է առանց զննության մասնավոր մեքենաներով անցնել Հակարիի կամրջի մոտ տեղադրված անցակետով` նախապես հավաստիացնելով, որ ադրբեջանցիների կողմից որևէ հսկողական միջամտություն չի լինելու: Մեր քաղաքացիները խաղաղապահների աջակցությամբ միակողմանի ու անխափան կերպով անցել են ճանապարհը, սակայն անցակետի տեղադրման պատճառով Գորիսում մնացած հայրենակիցների հետ իրենց բնակավայր վերադարձի ճանապարհին անցակետում նրանք հանդիպել են ադրբեջանցիների: Վերջիններս, մեր քաղաքացիներին դնելով անելանելի վիճակում, ստիպել են կատարել իրենց պահանջները, տեսանկարահանել այդ գործընթացը` հերթական բեմականացումը ցուցադրելու համար:
Սա հերթական ապացույցն է, որ ադրբեջանական ապօրինի անցակետը խոչընդոտում է Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժը՝ խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը սպասում է Լաչինի միջանցքի` Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմի վերականգնմանը` 5 կմ լայնությամբ միջանցք բացառապես ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողությամբ», - ասված է հրապարակման մեջ։

Azerbaijanis, putting our citizens in desperate situation, force them to fulfill their demands. State Minister
Since April 23, 2023, Azerbaijan has set up an illegal checkpoint on the Artsakh-Armenia border, in the Lachin Corridor, as a result of which several communities of the Shushi region of Artsakh have remained under complete blockade, being cut off both from Stepanakert and Armenia, Artsakh Minister of State Gurgen Nersisyan wrote about this on Facebook page.
STEPANAKERT,  MAY 1 , ARTSAKHPRESS: "Since April 23, the humanitarian situation of the residents of Mets Shen, Hin Shen, Yegtsahogh, and Lisagor communities of Shushi region has worsened day by day, an attempt was made to supply food and medicine to these communities through the Artsakh office of the Red Cross, but these efforts did not yield results. With the assistance of Russian peacekeepers, the three minors who were left in Goris city [of Armenia] were returned to their parents in the early days, while Azerbaijan had prohibited the return of the rest.
"In order to resolve the urgent humanitarian issues of the residents of the [aforesaid] villages under complete and two-way blockade, a group of residents appealed to the Russian peacekeepers carrying out service on location, who allowed them to pass through the checkpoint near the Hakari bridge in private cars without inspection, assuring [them] in advance that there would be no overseeing intervention by the Azerbaijanis.
“Our citizens crossed the road unilaterally and without interruption with the assistance of peacekeepers. But due to the establishment of the checkpoint, they met Azerbaijanis at the checkpoint on the way back to their place of residence with their compatriots who were left in Goris. The latter [i.e., the Azerbaijanis], putting our citizens in a desperate situation, forced them to fulfill their demands, [and] video recorded process in order to show the next staging.
"This is another proof that the illegal Azerbaijani checkpoint hinders the uninterrupted movement of Artsakh citizens, vehicles and cargo, violating the provisions of the tripartite statement of November 9, 2020 and the decision of the UN International Court of Justice.
“The people of the Republic of Artsakh are waiting for the restoration of the Lachine corridor regime defined by the Tripartite Statement—a 5km wide corridor exclusively under the control of the Russian peacekeeping forces," Gurgen Nersisyan added.