Ադրբեջանցիները, մեր քաղաքացիներին դնելով անելանելի վիճակում, ստիպել են կատարել իրենց պահանջները. Պետնախարարը մանրամասներ է ներկայացրել
2023 թվականի ապրիլի 23-ից Ադրբեջանը ապօրինի անցակետ է տեղադրել Արցախ-Հայաստան սահմանագծին (Լաչինի միջանցքում), որի հետևանքով Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի համայնքները մնացել են լիակատար շրջափակման մեջ` կտրվելով ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ ՀՀ-ից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ԱՀ պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
«Ապրիլի 23-ից Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն, Հին Շեն, Եղցահող և Լիսագոր համայնքների բնակիչների հումանիտար վիճակն օր-օրի վատթարացել է, փորձ է արվել Կարմիր խաչի արցախյան գրասենյակի միջոցով այդ համայնքներին սնունդ և դեղորայք մատակարարել, սակայն այդ ջանքերը արդյունք չեն տվել: Ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ սկզբնական օրերին ծնողների մոտ են վերադարձվել Գորիս քաղաքում մնացած երեք անչափահաս  երեխաները, իսկ մնացածների վերադարձն Ադրբեջանը արգելել էր:
Լիակատար ու երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող գյուղերի բնակիչների հրատապ հումանիտար խնդիրները լուծելու համար մի խումբ  բնակիչներ դիմել են տեղում ծառայություն իրականացնող ռուս խաղաղապահներին, որոնց կողմից թույլատրվել է առանց զննության մասնավոր մեքենաներով անցնել Հակարիի կամրջի մոտ տեղադրված անցակետով` նախապես հավաստիացնելով, որ ադրբեջանցիների կողմից որևէ հսկողական միջամտություն չի լինելու: Մեր քաղաքացիները խաղաղապահների աջակցությամբ միակողմանի ու անխափան կերպով անցել են ճանապարհը, սակայն անցակետի տեղադրման պատճառով Գորիսում մնացած հայրենակիցների հետ իրենց բնակավայր վերադարձի ճանապարհին անցակետում նրանք հանդիպել են ադրբեջանցիների: Վերջիններս, մեր քաղաքացիներին դնելով անելանելի վիճակում, ստիպել են կատարել իրենց պահանջները, տեսանկարահանել այդ գործընթացը` հերթական բեմականացումը ցուցադրելու համար:
Սա հերթական ապացույցն է, որ ադրբեջանական ապօրինի անցակետը խոչընդոտում է Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժը՝ խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը սպասում է Լաչինի միջանցքի` Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմի վերականգնմանը` 5 կմ լայնությամբ միջանցք բացառապես ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողությամբ», - ասված է հրապարակման մեջ։

Азербайджанцы, поставив наших граждан в безвыходное положение, вынудили их выполнить свои требования: Государственный министр представил подробности
С 23 апреля 2023 года Азербайджан установил незаконный контрольно-пропускной пункт на границе Арцах-Армения (в Лачинском коридоре), в результате чего общины Шушинского района Республики Арцах остались в полной блокаде, будучи отрезанными как из Степанакерта, так и из Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом на своей странице в Facebook написал госминистр Республики Арцах Гурген Нерсисян.
"С 23 апреля с каждым днем ​​ухудшается гуманитарное положение жителей общин Мец Шен, Хин Шен, Ехцаох и Лисагор Шушинского района, была предпринята попытка доставить в эти общины продукты питания и медикаменты через Арцахское отделение Красного Креста, но эти усилия не дали результатов. При поддержке российских миротворцев трое несовершеннолетних детей, оставленных в городе Горис, в первые дни были возвращены родителям, а возвращение остальных Азербайджан не допускал.
В целях решения насущных гуманитарных проблем жителей сел, находящихся в условиях полной и двусторонней блокады, группа жителей обратилась к дислоцированным на месте российским миротворцам, которые разрешили им проехать через блокпост у моста Акари на личном автотранспорте без осмотр, заранее заверив, что никакого надзорного вмешательства со стороны азербайджанцев не будет. Наши граждане переехали дорогу в одностороннем порядке и без препятствий при поддержке миротворцев, но в связи с установлением КПП на обратном пути к месту жительства с соотечественниками, оставшимися в Горисе, встретили азербайджанцев на КПП. Последние, поставив наших граждан в безвыходное положение, вынудили их выполнить свои требования, заснять процесс, чтобы показать очередную постановку.
Это еще одно доказательство того, что незаконный азербайджанский блокпост препятствует бесперебойному движению граждан Арцаха, транспортных средств и грузов, нарушая положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и решение Международного суда ООН. Народ Республики Арцах ждет восстановления Лачинского коридора, режима, определенного Трехсторонним заявлением, коридора шириной 5 км, находящегося исключительно под контролем российских миротворческих сил», — говорится в публикации.