Հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի ոտնձգությունները փաստագրված են. Մարգարյանը՝ ՄԱԿ-ում
Մայիսի 2-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում տեղի է ունեցել թեմատիկ քննարկում՝ «Մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը զինված հակամարտությունների ընթացքում» խորագրով, որը կազմակերպել էին ԱԽ-ում Ֆրանսիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշտական ներկայացուցչությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն և ՄԱԿ մի շարք անդամ-պետությունների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային կոթողների ավերվածություներին` նշելով, որ նման գործողությունները Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հայկական ներկայացվածության համակարգված վերացման քաղաքականության մաս են կազմում:
Դեսպան Մարգարյանն ընդգծել է, որ հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի ավելի վաղ շրջանի ոտնձգությունները ևս փաստագրված և լայնորեն լուսաբանված են` օրինակ բերելով Նախիջևանի հայկական միջնադարյան եկեղեցիների և 5000-ից ավել խաչքարերի ոչնչացումը։
Քննարկման մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրվել նաև  2021թ. դեկտեմբերին Հայաստանի հայցի հիման վրա Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշման վրա, որը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողություններն՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, և շիրիմների դեմ»։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Հայաստանը շարունակաբար կոչ է արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, այնինչ Ադրբեջանը մշտապես խոչընդոտել է տեղում փաստերի անկախ և անաչառ գնահատական տալու միջազգային կառույցների ջանքերը։

Постоянный представитель Армении в ООН коснулся разрушения армянских памятников на территориях, находящихся под контролем Азербайджана
2 мая в рамках Совета Безопасности ООН состоялась тематическая дискуссия под названием «Защита культурного наследия во время вооруженных конфликтов», которую организовали постоянные представительства Франции и Объединенных Арабских Эмиратов в Совете Безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает МИД РА, на дискуссии выступили генеральный директор Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одре Азуле и представители ряда государств-членов ООН.
В своем выступлении постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян коснулся уничтожения Азербайджаном памятников армянской культуры в Нагорном Карабахе и на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, отметив, что такие действия являются частью политики Азербайджана по планомерной ликвидации Армянское представительство в регионе.
Посол Маргарян подчеркнул, что прежние посягательства Азербайджана на армянское культурное наследие также были задокументированы и широко освещались, приведя в качестве примера разрушение средневековых армянских церквей и более 5000 хачкаров в Нахичевани.
Внимание участников дискуссии было также приковано к 2021 году. на решение о применении неотложных мер, принятое Международным Судом в декабре на основании иска Армении, которое обязывает Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, в том числе церквей и других мест богослужение, памятники, памятники и могилы».
Постоянный представитель Республики Армения подчеркнул, что Армения постоянно призывала ЮНЕСКО направить миссию по установлению фактов в Нагорный Карабах и прилегающие районы, в то время как Азербайджан всегда препятствовал усилиям международных структур по предоставлению независимой и беспристрастной оценки факты на местах.