ԱրՊՀ-ում «Հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը օկուպացված տարածքներում և մարտահրավերները» թեմայով քննարկում է կազմակերպվել
Այսօր՝ մայիսի 5-ին, Արցախի Հանրապետության Կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության նախարարության երիտասարդության հարցերի բաժնի նախաձեռնությամբ ուսանողների և ավագ դպրոցների աշակերտների հետ կազմակերպվող  շարունակական միջոցառումների շրջանակում  Արցախի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել քննարկում «Հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը օկուպացված տարածքներում և մարտահրավերները» թեմայով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդության հարցերի բաժնի վարիչ Արևիկ Հովսեփյանի խոսքով՝ հանդիպում-քննարկումների մեկնարկած ծրագրի նպատակը  երկրի առջև  ծառացած և այդ հիմնախնդիրների վերաբերյալ Արցախի երիտասարդության տեսակտները լսելն է ու համատեղ քննարկումները դրանց լուծման վերաբերյալ:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Մելանյա Բալայանն իր խոսքում կարևորել է գիտելիքներով զինված երիտասարդության դերը առկա  մարտահրավերները հաղթահարելու գործում:
«Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արմինե Հայրապետյանն անդրադառնալով օկուպացված տարածքներում հայկական  պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը, նշել է, որ այդ երկիրը շարունակում է  կոթողների ավերումն, պատմության խեղաթյուրման ու բռնայուրացման փորձերը:
«Այս ամենի կանխարգելման աշխատանքները ընթացքի մեջ են, սակայն դեռևս չկան լուծումներ»,- ասել է Ա.  Հայրապետյանը:
Խոսելով Դադիվանքն «ուդիականացնելու» ադրբեջանական փորձերի մասին, բանախոսը նախ նշել է, որ վանական համալիրի պատերին հայերեն շուրջ 200 արձանագրություն կա:
«Դադիվանքի պատերին առկա են պատմության տարբեր ժամանակահատվածներն վերաբերող  հայերեն արձանագրություններ, իսկ ուդիերեն մեկ բառ անգամ չկա: Ռուսաստանն ամենաբարձր մակարդակով նշել է, որ Դադիվանքն իր պահպանության և հովանավորության ներքո է և կարծում եմ հենց նրանք պետք է այս ամենը կանխարգելեն»,-ասել է «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը։
Այնուհետև  տեսասահիկի միջոցով ցուցադրվել են Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում գտնվող հայկական խաչքարերի, հուշարձանների և մշակութային ժառանգության ավերման տեսանյութեր, որին հաջորդել է ուսանողների հետ զրույց- քննարկումը օրվա թեմայի շուրջ:

В АрГУ организована дискуссия на тему «Армянское историко-культурное наследие на оккупированных территориях и вызовы»
Сегодня, 5 мая, по инициативе отдела по делам молодежи Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах в Арцахском государственном университете в рамках постоянных мероприятий, организованных со студентами и старшеклассниками, состоялась дискуссия на тему «Армянское историко-культурное наследие на оккупированных территориях и вызовы».
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая, АРЦАХПРЕСС- По словам начальника отдела по делам молодежи Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Аревик Овсепян, цель начатой ​​программы встреч- дискуссий – выслушать мнения молодежи Арцаха относительно проблем, стоящих перед страной, и провести совместные обсуждения по их решению.
Советник МОНКС Республики Арцах Мелания Балаян подчеркнула роль вооруженной знаниями молодежи в преодолении существующих проблем.
Директор ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Армине Айрапетян, касаясь политики Азербайджана в отношении армянского историко-культурного наследия на оккупированных территориях, отметила, что эта страна продолжает разрушения памятников, попытки исказить и экспроприировать историю.
«Работы по предотвращению всего этого ведутся, но решений пока нет», — сказала А. Айрапетян.
Говоря о попытках Азербайджана «удинизировать» Дадиванк, оратор в первую очередь отметила, что на стенах монастырского комплекса имеется около 200 надписей на армянском языке.
«На стенах Дадиванка есть армянские надписи, относящиеся к разным периодам истории, а на удинском нет ни единого слова. Россия на самом высоком уровне отметила, что Дадиванк находится под ее защитой и покровительством, и я думаю, что именно они должны все это предотвратить", - сказала директор ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды».
Затем посредством видеослайда были продемонстрированы видеоролики разрушения армянских хачкаров, памятников и культурного наследия на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха, после чего состоялась беседа-дискуссия со студентами на тему дня.