«Խաչով և հավատով կհաղթենք». Ստեփանակերտում հոգևոր-մշակութային երեկո է կազմակերպվել՝ նվիրված Սուրբ Խաչի երևման և Մայիսյան տոներին
Մայիսի 7-ին, մայրաքաղաքի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցու ներքնահարկի սրահում ՀԱԵ Արցախի թեմը և Շուշիի Կերպարվեստի պետական թանգարանը համատեղ կազմակերպել են «Խաչով և հավատով կհաղթենք» խորագրով ցուցահանդես` նվիրված Սուրբ Խաչի երևման և մայիսյան տոներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հոգևոր մշակութային երեկոյի ընթացքում հոգևոր ու դասական ստեղծագործությունների կատարումներով է ներկայացել «Մռակած» պետական երգչախումբը (Հիմնադիր և ղեկավար ԱՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Մարինե Մեսրոպյան): ՀԱԵ Արցախի թեմի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյանի խոսքով նաև Խաչի երևման տոնի խորհրդով է տեղի ունեցել Շուշիի ազատագրումը:
«Հաղթանակի տոները վերարժևորելու, վերաիմաստավորելու, մեր ուժի աղբյուրը վերագտնելու տեսլիքով, Թեմակալ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ նախաձեռնեցինք ևս մեկ հոգևոր-մշակութային երեկո՝ բաղկացած թեմատիկ ցուցահանդեսից և երգչախմբային կատարումից»,-ասել է Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյանը:
Մեզ հետ զրույցում Շուշիի Կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը տեղեկացրել է, որ ցուցահանդեսին ներկայացվել է հայ և արտասահմանցի լուսանկարիչների ու գեղանկարիչների շուրջ 50 ստեղծագործություն:
«Հիմնական թեմատիկան հայրենիքն է, բնաշխարհը, մեր հաղթանակները, ինչպես նաև աշխատանքներ, որոնք նոր հաղթանակներ կերտելու հույս են ներշնչում»,-ներկայացրել է Լ. Գասպարյանը:

«Крестом и верой победим»: В Степанакерте организован духовно-культурный вечер, посвященный явлению Креста Господня и майским праздникам
7 мая в зале первого этажа Кафедрального собора Святой Богородицы (Сурб Аствацацин) в Степанакерте Арцахская епархия ААЦ и Шушинский государственный музей изобразительных искусств совместно организовали выставку под названием «Крестом и верой победим», посвященную Дню явления Креста Господня и майским праздникам.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в ходе духовно-культурного вечера государственный хор "Мракац" (основатель и руководитель, заслуженный деятель искусств Марине Месропян) исполнил духовные и классические произведения. По словам директора Центра христианского образования Арцахской епархии ААЦ отца Вачагана Гюрджяна, освобождение Шуши также произошло по совету праздника Явления Креста.
«С видением переоценки, переосмысления праздников победы, открытия источника нашей силы, по благословению главы епархии епископа Вртанеса Абрамяна, мы инициировали еще один духовно-культурный вечер, состоящий из тематической выставки и хорового выступления, - сказал Отец Вачаган Гюрджян.
В беседе с нами директор Шушинского государственного музея изобразительных искусств Лусине Гаспарян сообщила, что на выставке представлено около 50 работ армянских и зарубежных фотографов и художников.
«Главная тема — Родина, мир природы, наши победы, а также произведения, вселяющие надежду на создание новых побед», — представила Л. Гаспарян.