Շրջափակման ընթացքում Արցախ է ներկրվել շուրջ 13 անգամ ավելի քիչ ապրանք
Շրջափակման 150 օրվա ընթացքում Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով գրեթե 54 անգամ ավելի քիչ մեքենայի շարժ է արձանագրվել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝  մայիսի 11-ին հրապարակած արտահերթ եռալեզու զեկույցի թարմացված տարբերակում՝  Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության հինգ ամսվա (150-օրյա) շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
«Նախքան շրջափակումը Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով երկկողմանիորեն անցնում էր օրական միջինը 920 մեքենա, ինչը նշանակում է, որ 150 օրվա ընթացքում սովորական պայմաններում պետք է արձանագրվեր մեքենայի 138,000 մուտք և ելք, այնինչ շրջափակման ողջ ընթացքում Արցախի բնակիչների ոչ մի մեքենա չի անցել Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով, այլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների մեքենաներ՝ ընդհանուր առմամբ 2,558 մուտք և ելք, ներառյալ՝ դատարկ բեռնատարների ելքը Գորիսից հումանիտար բեռներ ներկրելու նպատակով»,-ասված է արտահերթ զեկույցում:
ՄԻՊ-ն արձանագրել է, որ  նախքան շրջափակումը Արցախ էր ներկրվում օրական շուրջ 400 տոննա բազմաբնույթ ապրանք՝ մարդկանց կենսական կարիքների բավարարման և տնտեսության գործունեության համար, ինչը նշանակում է, որ 150 օրվա ընթացքում պետք է ներկրվեր շուրջ 60,000 տոննա ապրանք, այնինչ շրջափակման պայմաններում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուս խաղաղապահ առաքելության միջոցով Արցախ է ներկրվել շուրջ 4,623 տոննա ապրանք՝ գերակշիռ մասը սնունդ ու դեղորայք՝ շուրջ 13 անգամ ավելի քիչ, քան իրականում պետք է լիներ:
«Ապրիլի 23-ից, երբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հակարի կամրջի մոտ տեղադրվեց  անօրինական հսկիչ անցագրային կետը, մինչ օրս Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից հումանիտար բեռափոխադրումներ չեն իրականացվել։ Շրջափակումից առաջ Արցախից արտահանվում էր օրական միջինում ավելի քան 201 տոննա ապրանքանյութական արժեքներ, իսկ շրջափակման ժամանակ ամբողջությամբ կասեցվել է արտահանումը, ինչը նշանակում է, որ 150 օրվա ընթացքում ավելի քան 30,150 տոննա ապրանք չի արտահանվել Արցախից»,-արձանագրել է ՄԻՊ-ն արտահերթ զեկույցում:

Во время блокады в Арцах было ввезено примерно в 13 раз меньше товаров
За 150 дней блокады на трассе Степанакерт-Горис было зафиксировано почти в 54 раза меньше движения транспортных средств, чем должно было быть в случае отсутствия блокады.
Во время блокады в Арцах было ввезено примерно в 13 раз меньше  товаров
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арцахпресс», об этом говорится в опубликованной 11 мая Защитником прав человека Республики Арцах обновленней версии специального доклада на трех языках о нарушениях индивидуальных и коллективных прав человека в результате 150-дневной блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
"До блокады ежедневно по шоссе Степанакерт-Горис в обоих направлениях проезжало в среднем около 920 транспортных средств, что означает, что в обычных условиях в течение 150 дней в Арцах было бы произведено 138 000 въездов и выездов из Арцаха. В течение указанного периода времени, ни одно транспортное средство, принадлежащее гражданам Арцаха, не проехало через шоссе Горис-Степанакерт. Всё это время проезжали только транспортные средства МККК и РМК (в общей сложности 2558 въездов и выездов из Арцаха, включая пустые грузовики, которые отправились из Степанакерта в Горис, чтобы доставить гуманитарную помощь",- говорится в специальном докладе.
ЗПЧ зафиксировал, что до блокады в Арцах ежедневно ввозилось в среднем 400 тонн различных товаров для удовлетворения жизненно важных потребностей людей и поддержания экономики. Это означает, что за 150 дней блокады должно было быть ввезено 60 000 тонн товаров, в то время как за указанный период времени через МККК и РМК было ввезено около 4 623 тонны товаров в Арцах, в основном продуктов питания и медикаментов, что примерно в 13 раз меньше, чем за аналогичный период прошлого года в случае отсутствия блокады.
"С 23 апреля и по сей день МККК не удаётся осуществить перевозки гуманитарных грузов. До блокады из Арцаха ежедневно экспортировалась в среднем 201 тонны товаров и материалов, в то время как во время блокады экспорт был полностью приостановлен, что означает, что в течение 150 дней из Арцаха не был произведен экспорт более 30 150 тонн товаров и материалов",- отметил ЗПЧ в специальном докладе.