Շրջափակման ընթացքում Արցախ է ներկրվել շուրջ 13 անգամ ավելի քիչ ապրանք
Շրջափակման 150 օրվա ընթացքում Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով գրեթե 54 անգամ ավելի քիչ մեքենայի շարժ է արձանագրվել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝  մայիսի 11-ին հրապարակած արտահերթ եռալեզու զեկույցի թարմացված տարբերակում՝  Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության հինգ ամսվա (150-օրյա) շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
«Նախքան շրջափակումը Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով երկկողմանիորեն անցնում էր օրական միջինը 920 մեքենա, ինչը նշանակում է, որ 150 օրվա ընթացքում սովորական պայմաններում պետք է արձանագրվեր մեքենայի 138,000 մուտք և ելք, այնինչ շրջափակման ողջ ընթացքում Արցախի բնակիչների ոչ մի մեքենա չի անցել Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով, այլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների մեքենաներ՝ ընդհանուր առմամբ 2,558 մուտք և ելք, ներառյալ՝ դատարկ բեռնատարների ելքը Գորիսից հումանիտար բեռներ ներկրելու նպատակով»,-ասված է արտահերթ զեկույցում:
ՄԻՊ-ն արձանագրել է, որ  նախքան շրջափակումը Արցախ էր ներկրվում օրական շուրջ 400 տոննա բազմաբնույթ ապրանք՝ մարդկանց կենսական կարիքների բավարարման և տնտեսության գործունեության համար, ինչը նշանակում է, որ 150 օրվա ընթացքում պետք է ներկրվեր շուրջ 60,000 տոննա ապրանք, այնինչ շրջափակման պայմաններում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ռուս խաղաղապահ առաքելության միջոցով Արցախ է ներկրվել շուրջ 4,623 տոննա ապրանք՝ գերակշիռ մասը սնունդ ու դեղորայք՝ շուրջ 13 անգամ ավելի քիչ, քան իրականում պետք է լիներ:
«Ապրիլի 23-ից, երբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հակարի կամրջի մոտ տեղադրվեց  անօրինական հսկիչ անցագրային կետը, մինչ օրս Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից հումանիտար բեռափոխադրումներ չեն իրականացվել։ Շրջափակումից առաջ Արցախից արտահանվում էր օրական միջինում ավելի քան 201 տոննա ապրանքանյութական արժեքներ, իսկ շրջափակման ժամանակ ամբողջությամբ կասեցվել է արտահանումը, ինչը նշանակում է, որ 150 օրվա ընթացքում ավելի քան 30,150 տոննա ապրանք չի արտահանվել Արցախից»,-արձանագրել է ՄԻՊ-ն արտահերթ զեկույցում:

During 150 days of blockade almost 54 times less vehicle movement was recorded than should have been in case of no blockade.
Almost 54 times less vehicle movement recorded during the blockade
STEPANAKERT,  MAY 12, ARTSAKHPRESS:   As "Artsakhpress" informs, this was mentioned  in the updated version of the ad hoc trilingual report on the violations of individual and collective human rights as a result of the 150-day blockade of Artsakh by Azerbaijan published by the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Gegham Stepanyan.
Before the blockade, an average of around 920 vehicles were passing through the Stepanakert-Goris highway in both directions on a daily basis, which means that in ordinary conditions during 150 days there would be 138,000 entries and departures to Artsakh. While during the mentioned period of time, no vehicles belonging to Artsakh citizens passed through the Stepanakert-Goris highway Only the vehicles of ICRC and Russian peacekeepers have passed (in total 2,558 entries and departures to Artsakh, including empty cargoes which left Stepanakert for Goris to deliver humanitarian aid). This means that during 150 days of blockade almost 54 times less vehicle movement was recorded than should have been in case of no blockade.
Before the blockade, an average of 400 tons of various goods were imported to Artsakh every day to meet people's vital needs and support the economy. This means that during 150 days of blockade there should have been an import of 60,000 tons of goods, while during the mentioned period of time of around 4,623 tons of goods, mostly food and medicine, have been imported to Artsakh through the ICRC and the Russian peacekeeping mission, which is around 13 times less than in case of no blockade.
Since April 23, no transportation of humanitarian cargo by the ICRC has been carried out 6. Before the blockade, an average of 201 tons goods and materials were exported from Artsakh on a daily basis, while during blockade exports have been completely suspended, which means that during the 150 days of the blockade more than 30,150 tons of goods and materials were not exported from Artsakh