Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել հանրահավաք՝ Սամվել Բաբայանին պետական նախարար նշանակելու պահանջով
Այսօր՝ մայիսի 15-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել   հանրահավաք՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ  Սամվել Բաբայանի նախաձեռնությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանրավաքին Սամվել Բաբայանը ներկայացրել է Արցախում ստեղծված իրավիճակից ելքի իր տեսլականը՝ անդրադառնալով ավելի վաղ իր ղեկավարած քաղաքական ուժի կողմից առաջ քաշված առաջարկներին, որոնք նրա խոսքով, անհապաղ պետք է իրականացվեն:
«Առաջինը պաշտպանությունն է, քանի որ առանց հուսալի պաշտպանության ոչինչ չենք կարող անել: Դրա համար առաջնային է պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծումը: Երկրորդը ժողովրդագրության վերականգնումն է՝ ուստի պետք է խթանել ծնելիության աճը: Երրորդը ժողովրդին սոցիալ-տնտեսական առկա վիճակից դուրս բերելն է: Արցախը պետք է ունենա զարգացող տնտեսություն, որպեսզի ապագա ունենա»,- մանրամասնել է Ս. Բաբայանը՝ վստահեցնելով, որ, հնարավորություն ստանալու դեպքում, ձեռնամուխ կլինի այդ խնդիրների լուծմանը՝ արդյունք ապահովելով կառավարման առաջին 100 օրվա ընթացքում:
Այնուհետև հանրահավաքի մասնակիցների անունից հրապարակվել է հայտարարություն, որով, մտահոգություն հայտնելով Արցախում և նրա  շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և բարոյահոգեբանական  իրավիճակի կապակցությամբ, ընդունելի համարելով ստեղծված իրավիճակից՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանի ելքի տեսլականը, Արցախի Հանրապետության նախագահին պահանջ  է ներկայացվել  նրան պետական նախարարի պաշտոնում նշանակելու, ինչպես նաև ըստ «Ռազմական դրության մասին ԱՀ օրենքի իրավակարգավորումների՝ համարժեք լիազորություններով օժտելու վերաբերյալ:
Ընդառաջելով հանրահավաքի կազմակերպիչների խնդրանքին՝ հրապարակի հարթակ է ներկայացել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, խոստացել, որ երկրի ղեկավարին կներկայացնի հանրահավաքի պահանջագիրը՝ հայտարարելով նաև այդ կապակցությամբ քաղաքական կոնսուլտացիաներ նախաձեռնելու անհրաժեշտության մասին:
Հավաքի մասնակիցներին ուղղված խոսքում խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է ստեղծված իրավիճակում համերաշխության, հանդուրժողականության ու միասնականության դրսևորումը՝ նշելով, որ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի Արցախում հանրային և քաղաքական բևեռներ չառաջանան:
«Եթե հանդուրժողականությունն ու համերաշխությունը լքեն մեզ, մենք կորցնելու ենք Արցախը»,- ասել է Ա. Թովմասյանը:
Կազմակերպիչները ժամանակավորապես դադարեցրել են հանրահավաքը՝ իրենց կողմից պահանջագրի պաշտոնական պատասխանին սպասելու նպատակով:

В Степанакерте прошел митинг с требованием назначить Самвела Бабаяна госминистром
Сегодня, 15 мая, на площади Возрождения Степанакерта прошел митинг по инициативе председателя партии «Единая Родина» Самвела Бабаяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», в ходе митинга Самвел Бабаян представил свое видение выхода из ситуации в Арцахе, сославшись на предложения, выдвинутые ранее возглавляемой им политической силой, которые, по его словам, должны быть реализованы немедленно.
«Первое — это оборона, потому что без надежной защиты мы ничего не можем сделать. Для этого создание профессиональной армии имеет важное значение. Второе – это восстановление демографии, поэтому необходимо стимулировать рост рождаемости. В-третьих, вывести людей из сложившейся социально-экономической ситуации. Арцах должен иметь развивающуюся экономику, чтобы иметь будущее», - пояснил С. Бабаян, заверив, что, если будет возможность, он приступит к решению этих задач, обеспечив результат в течение первых 100 дней правления.
Затем от имени участников митинга было опубликовано заявление, в котором, выражая озабоченность военно-политической, социально-экономической и морально-психологической обстановкой, создавшейся в Арцахе и вокруг него, учитывая видение выхода председателя партии «Единая Родина» Самвела Бабаяна из сложившейся ситуации как приемлемой, президенту Республики Арцах было представлено требование о назначении его на должность государственного министра, а также о наделении его соответсвующими полномочиями в соответствии с правовыми нормами Закона Республики Арцах «О военном положении».
Отвечая на просьбу организаторов митинга, на трибуне появился председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, пообещал, что представит требования участников митинга главе государства, объявив о необходимости инициировать политические консультации в этом отношении.
В своем обращении к участникам митинга глава парламента подчеркнул проявление солидарности, толерантности и единства в сложившейся ситуации, отметив, что будет сделано все, чтобы в Арцахе не возникли общественно-политические полюса.
"Если нас покинут толерантность и солидарность, мы потеряем Арцах", - сказал А. Товмасян.
Организаторы временно приостановили митинг, чтобы дождаться официального ответа на выдвинутое ими требование.