«Շրջափակման ձայնը». Երևանում բացվել է արցախաբնակ լուսանկարիչների լուսանկարների ցուցահանդեսը
Նախօրեին  Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի Երիտասարդական թատրոնի ճեմասրահում  բուհի Ուսանողական գիտական, ստեղծագործական ընկերության նախաձեռնությամբ  բացվեց  արցախաբնակ լուսանկարիչների՝ «Շրջափակման ձայնը» խորագրով  լուսանկարների ցուցահանդեսը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Ցուցահանդեսի գլխավոր նպատակն Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հանրությանը, հատկապես՝ երիտասարդությանը ներկայացնելն է արվեստի լեզվով։
Ինչպես «Արցախպրես»֊ին տեղեկացրեց Ուսանողական գիտական, ստեղծագործական ընկերության նախագահ Վովա Արզումանյանը,  Արցախում ապրող մի խումբ լուսանկարիչներից ստացել են մոտ հարյուր լուսանկար, որոնցից ցուցահանդեսի շրջանակում ներկայացված են երեսուներեքը։ Ցուցադրվում են Մարգարիտա Պետրոսյանի, Դավիթ Ղահրամանյանի, Արմեն Գաբրիելյանի, Նարե Առուշանյանի, Անի Բալայանի, Էդգար Քամալյանի, Դիանա Հակոբյանի լուսանկարները։
«Հաշվի ենք առել լուսանկարների ներքին բովանդակային կողմն ու գեղագիտական արժեքը։ Երբ մարդկային լեզուն դադարում է խոսել, արվեստն է առաջ գալիս, և արվեստի լեզուն է փորձում մարդկային միտք մտնել։ Այս ցուցահանդեսը նաև ապացույցն է այն բանի, որ Արցախում այսօր ապրում են մեր հայրենակիցները, որոնք իսկական հայի մարմնացում են՝ ուժեղ, պայքարող, հող հայրենիին տեր կանգնող։ Նրանց համառությունը պետք է օրինակ ծառայի բոլորին։ Նրանք իրենց համառությամբ են ապացուցում, որ Արցախը հայկական է»,- հավելեց ՈՒԳՍԸ նախագահը։
ԵԹԿՊԻ-ի ռեկտոր, արվեստագիտության թեկնածու, դոցենտ Սառա Նալբանդյանն էլ իր հերթին կարևորեց նման նախաձեռնությունները, ողջունեց ՈՒԳՍԸ-ի գործունեությունն ու իր զորակցությունը հայտնեց արցախցի հայրենակիցներին։
Նշենք, որ ցուցահանդեսը բաց կլինի մայիսի 16-18-ը։ Լուսանկարները կներկայացվեն նաև Հայաստանի Հանրապետութհան  Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում։

«Голос блокады»: В Ереване открылась выставка работ арцахских фотографов
Накануне в фойе Молодежного театра Ереванского государственного института театра и кино по инициативе Студенческого научно-креативного общества университета открылась выставка работ арцахских фотографов «Голос блокады».
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая, АРЦАХПРЕСС- Основная цель выставки – представить ситуацию вокруг Арцаха общественности, особенно молодежи, языком искусства.
Как сообщил "Арцахпресс" президент Студенческого научно-креативного общества Вова Арзуманян, от группы фотографов, проживающих в Арцахе, они получили около ста фотографий, тридцать три из которых представлены в рамках выставки. Показаны фотографии Маргариты Петросян, Давида Каграманяна, Армена Габриеляна, Наре Арушанян, Ани Балаян, Эдгара Камаляна, Дианы Акопян.
«Мы учитывали внутреннее содержание и эстетическую ценность фотографий. Когда человеческий язык перестает говорить, появляется искусство, и язык искусства пытается проникнуть в человеческий разум. Эта выставка также является доказательством того, что сегодня в Арцахе живут наши соотечественники, которые являются воплощением истинных армян, сильных, борющихся, защищающих свою Родину. Их настойчивость должна служить примером для всех. Они своей настойчивостью доказывают, что Арцах – армянский», – добавил Вова Арзуманян.
В свою очередь ректор Ереванского государственного института театра и кино, кандидат искусствоведения, доцент Сара Налбандян подчеркнула важность таких инициатив, приветствовала деятельность Студенческого научно-креативного общества университета и выразила поддержку своим соотечественникам из Арцаха.
Следует отметить, что выставка будет открыта с 16 по 18 мая. Фотографии также будут представлены в городах Ванадзор и Гюмри Республики Армения.
Артур Арутюнян назначен государственным министром
Насильственно перемещенные из Арцаха могут подать заявку на единовременную помощь в размере 100.000 драмов с 3 октября