«Արցախյան գորգերի առեղծվածը». Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել գորգերի ցուցահանդես
Մայիսի 18-ին  Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանում տեղի է ունեցել արցախյան գորգերի  ցուցահանդես՝  «Արցախյան գորգերի առեղծվածը» խորագրով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցում Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրեն Ժաննա Առստամյանն նշել է, որ թանգարանի կողմից տասնամյակների ընթացքում հավաքագրվել են բազմաթիվ  գորգեր, որոնք պահվում են ֆոնդերում և  դրանց ցուցադրության կարիք է զգացվում:
«Փորձում ենք այդ հավաքածուները հանրայնացնել ժամանակավոր ցուցահանդեսների  և նման ցուցադրությունների ձևով, որովհետև որոշակի աշխուժություն են մտցնում թանգարանային գործունեության մեջ և առանց դրա թանգարանը պահեստի կվերածվի»,- ասել է Ժ․ Առստամյանը:
Նա նշել է, որ Արցախում գորգագործությունը զարգացած էր վաղնջական ժամանակներից, ինչի մասին վկայում են հայտնաբերված դիպակագործական ու քաթանագործության  աշխատանքային գործիքները, ոսկորից պատրաստված կտուտիչները, որոնք վերաբերում են Քրիստոսից առաջ  երկրորդից առաջին հազարամյակներին։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ արցախյան գորգերի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ դրանք  աչքի են ընկնում իրենց նուրբ ճաշակով, գործվածքի խտությամբ, խավի բարձրությամբ, ողորկությամբ։
Ցուցահանդեսին ներկայացված են  վերջին տարիներին են թանգարանի կողմից հավաքագրված գորգերի 10-ից ավելի նմուշներ։

"The Mystery of Artsakh Carpets". Carpet Exhibition Held in Stepanakert
On May 18, on the occasion of the International Day of Museums, an exhibition of Artsakh carpets entitled "Mystery of Artsakh carpets" was held at the Artsakh State Museum of History and Geography.
STEPANAKERT,  MAY 18, ARTSAKHPRESS:  In an interview with "Artsakhpress", Zhanna Arstamyan, director of the Artsakh State Museum of History and Geography, noted that the museum has collected many carpets over the decades, which are stored in funds and there is a need to display them.
She noted that carpet weaving in Artsakh has been developed since ancient times, which is evidenced by the  early carpet-weaving tools and comb-like beaters of bone called ktutich (2nd-1st millennia BC).
According to our interlocutor, the characteristic features of Artsakh carpets are fine taste, fabric density, and smoothness.
The event was also attended by Norayr Mkrtchyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Artsakh Republic.