Ստեփանակերտում բացվել է Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի նոր հավաքածուի ցուցադրությունը
Ստեփանակերտի պատկերասրահում նախօրեին բացվել է Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի նոր հավաքածուի ցուցադրությունը:
Ստեփանակերտում բացվել է  Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի նոր հավաքածուի ցուցադրությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ բացված ցուցադրությանը ներկայացվել է 40 գեղանկար: Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը մեզ հետ զրույցում համոզմունք է հայտնել, որ ցուցադրությունը թանգարանի վերածնունդն է խորհրդանշում:
«Շուշիի ցավագին կորուստը, հուսահատվելու, թևաթափ լինելու փոխարեն, մեզ մղեց գործելու և նոր քայլերի: Մենք լծվեցինք դիմակայելու մեր առջև ծառացած մարտահրավերներին: Շուշիի մեր 4 թանգարանում մնացին բազում գեղանկարներ, հանքաքարերի մեծ հավաքածու: Դժվար էր պատկերացնել, թե ինչպես կարելի ամեն ինչ նորից սկսել, բայց համախմբվեցինք ու լծվեցինք աշխատանքի: Թանգարանների հիմնադիր, պրոֆեսոր Գրիգորի Գաբրիելյանցի աջակցությամբ և նախաձեռնությամբ նորից սկսեցինք գեղանկարների հավաքագրումը: Պատերազմից հետո մեզ հաջողվեց ձեռք բերել 110 գեղանկար»,- ասել է Լ. Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ շարունակում են ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրեր իրականացնել, ինչպես նաև ՀԱԵ Արցախի թեմի հետ համատեղ ցուցահանդեսներ կազմակերպել:
«Ցուցահանդեսներ են բացվել Ստեփանակերտի Մայր տաճարի ներքնահարկի սրահում, Հացի, Ծովատեղ և Խանցք համայնքներում»,-մանրամասնել է մեր զրուցակիցը:
Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի նշել է, որ Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանը կորցրել է գրեթե ամբողջ ֆոնդը՝ շուրջ 648 գեղանկարից փրկվել է միայն 80-ը:
«Այսօրվա դաժան պայքարում մեր մշակույթը, մշակութային ինքնությունը պահպանելը, զարգացնելը բոլորիս պարտքն է, որովհետև մեր տեսլականի՝ ամբողջական Արցախի համար պայքարը ոչ միայն ռազմական, քաղաքական ու տնտեսական դաշտում է, այլև՝ մշակութային ու կրթական»,-ընդգծել է Լ. Հովհաննիսյանը: Շուշիի կերպարվեստի թանգարանի նոր հավաքածուի ցուցադրությունը կշարունակվի շուրջ 2 ամիս:

В Степанакерте открылась выставка новой коллекции Государственного музея изобразительных искусств Шуши
Выставка новой коллекции Государственного музея изобразительных искусств Шуши открылась вчера в галерее Степанакерта.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 мая, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", на выставке, открывшейся по случаю Международного дня музеев, было представлено 40 картин. Директор Государственного музея изобразительных искусств Шуши Лусине Гаспарян в беседе с нами выразила уверенность, что выставка символизирует возрождение музея.
«Болезненная потеря Шуши вместо того, чтобы отчаиваться, подтолкнула нас к действию и новым шагам. Мы полны решимости решать проблемы, с которыми мы сталкиваемся. Много картин, большая коллекция минералов остались в наших 4-х музеях в Шуши. Сложно было представить, как начать все заново, но мы собрались и взялись за дело. При поддержке и инициативе основателя музеев профессора Григория Габриэльянца мы снова начали собирать картины. После войны нам удалось приобрести 110 картин", - сказала Л. Гаспарян.
По ее словам, они продолжают реализацию неформальных образовательных программ, а также организуют совместные выставки с Арцахской епархией ААЦ.
«Выставки открылись в зале первого этажа Кафедрального собора Святой Богородицы в Степанакерте, в общинах Хаци, Цоватех и Ханцк», - уточнила наша собеседница.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лерник Ованнисян отметил, что Государственный музей изобразительных искусств Шуши потерял почти всю свою коллекцию, из 648 картин сохранилось лишь 80.
«Обязанностью всех нас является сохранение и развитие нашей культуры, культурной идентичности в нынешней жестокой борьбе, потому что борьба за наше видение, целостный Арцах, идет не только в военно-политической и экономической, но и в культурно-просветительской сфере», - подчеркнул Л. Ованнисян. Выставка новой коллекции Шушинского музея изобразительных искусств продлится около 2 месяцев.