Ոչ ոք բարոյական իրավունք չունի որոշելու մեր ու մեր զավակների ապագան. Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը և երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունների պահվածքն ու դիրքորոշումը՝ Արցախի ժողովրդի համար ճակատագրական հարցերում Ադրբեջանի ցանկություններին անվերապահ ենթարկվելու տրամաբանությամբ, անընդունելի են:
Վերջին տարիների ընթացքում բազմաթիվ են եղել Արցախի պետականությունը կասկածի տակ դնելու ՀՀ իշխանությունների անհասկանալի քայլերը: Մեզ հասանելի խողովակներով փորձել ենք զգուշացնել նման վարքագծի կործանարար հետևանքների մասին:
Ցավով ենք նշում, որ մեր զգուշացումները սթափեցնող ազդեցություն չեն ունեցել: Բազմաթիվ ձախողումների պատճառով այսօր կանգնել ենք տապալված բանակցությունների, աղետաբեր պատերազմի և հիմա էլ՝ հակառակորդի բոլոր պահանջներն ու քմահաճույքները կատարելու պարտադրանքի առջև:
Տևական ժամանակ մենք ձգտել ենք հավատարիմ մնալ հայկական երկու հանրապետությունների քաղաքական վերնախավերի մոտ ձևավորված այն ավանդույթին, որ իրար ներքին գործերին չմիաջամտելը համարվել է քաղաքական կոռեկտության դրսևորում:
Սակայն, այն ինչ հնչեցվել է Հայաստանի գործող վարչապետի կողմից այսօր, սասանել է հայկական պետականության հիմքերը, մասնավորապես, խախտելով համայն հայության իրավունքների պաշտպանը հանդիսանելու պարտավորությունը:
Մեր նախնիների դարավոր պայքարի և այդ հիմքի վրա ձևավորված արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի շնորհիվ վեր է խոյացել ազգային արժանապատվության նոր որակ, որը նսեմացնելու իրավունք ոչ ոք չունի, անկախ իր զբաղեցրած պաշտոնից ու դիրքից:
Ոչ ոք բարոյական իրավունք չունի որոշելու մեր ու մեր զավակների ապագան: Արցախը չի ընդունել և չի ընդունելու այն մոտեցումները, որոնք այսօր ներկայացվել են ՀՀ վարչապետի կողմից և, ինչպես նախկինում է պայքարել, այնպես էլ հիմա, բոլոր հնարավոր միջոցներով պայքարելու է իր հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքի համար:
Հավատում ենք, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այսօր համայն հայությունը կլինի Արցախի ժողովրդի կողքին:

Artsakh ex-Presidents Ghukasyan and Sahakyan: No one has moral right to decide our children’s future
The behavior and position of the current authorities of the Republic of Armenia (RA), based on the logic of unconditional submission to the wishes of Azerbaijan in issues that are crucial for the people of Artsakh, is unacceptable. Arkadi Ghukasyan, the second President of the Artsakh Republic, and Bako Sahakyan, the third President of Artsakh, have noted.
STEPANAKERT,  MAY 23, ARTSAKHPRESS:  "During the last years, there have been many incomprehensible steps taken by RA authorities to question the statehood of the Artsakh Republic. Through the channels available to us, we have tried to warn about the devastating consequences of such behavior.
"We note with regret that our warnings did not have a sobering effect. Due to numerous failures, today we are faced with failed negotiations, a disastrous war, and now the compulsion to fulfill all the demands and whims of the adversary.
"For a long time, we have striven to remain faithful to the tradition formed among the political elites of the two Armenian republics that not interfering in each other's internal affairs was considered a manifestation of political correctness.
"However, what was sounded by the current Prime Minister of Armenia today, shook the foundations of Armenian statehood; in particular, violating the obligation to be the defender of the rights of all Armenians.
"Thanks to the centuries-old struggle of our ancestors and the Artsakh national-liberation struggle formed on that basis, a new quality of national dignity has emerged, which no one has the right to degrade, regardless of their office and position.
"No one has the moral right to decide the future of us and our children. The Artsakh Republic did not accept and will not accept the approaches that were presented today by the RA Prime Minister and, as it fought in the past, so now, it will fight with all possible means for the right to live in dignity in its homeland.
"We believe that, as in previous years, today as well, all Armenians will stand with the people of Artsakh," the statement also says.