Ոչ ոք բարոյական իրավունք չունի որոշելու մեր ու մեր զավակների ապագան. Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը և երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունների պահվածքն ու դիրքորոշումը՝ Արցախի ժողովրդի համար ճակատագրական հարցերում Ադրբեջանի ցանկություններին անվերապահ ենթարկվելու տրամաբանությամբ, անընդունելի են:
Վերջին տարիների ընթացքում բազմաթիվ են եղել Արցախի պետականությունը կասկածի տակ դնելու ՀՀ իշխանությունների անհասկանալի քայլերը: Մեզ հասանելի խողովակներով փորձել ենք զգուշացնել նման վարքագծի կործանարար հետևանքների մասին:
Ցավով ենք նշում, որ մեր զգուշացումները սթափեցնող ազդեցություն չեն ունեցել: Բազմաթիվ ձախողումների պատճառով այսօր կանգնել ենք տապալված բանակցությունների, աղետաբեր պատերազմի և հիմա էլ՝ հակառակորդի բոլոր պահանջներն ու քմահաճույքները կատարելու պարտադրանքի առջև:
Տևական ժամանակ մենք ձգտել ենք հավատարիմ մնալ հայկական երկու հանրապետությունների քաղաքական վերնախավերի մոտ ձևավորված այն ավանդույթին, որ իրար ներքին գործերին չմիաջամտելը համարվել է քաղաքական կոռեկտության դրսևորում:
Սակայն, այն ինչ հնչեցվել է Հայաստանի գործող վարչապետի կողմից այսօր, սասանել է հայկական պետականության հիմքերը, մասնավորապես, խախտելով համայն հայության իրավունքների պաշտպանը հանդիսանելու պարտավորությունը:
Մեր նախնիների դարավոր պայքարի և այդ հիմքի վրա ձևավորված արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի շնորհիվ վեր է խոյացել ազգային արժանապատվության նոր որակ, որը նսեմացնելու իրավունք ոչ ոք չունի, անկախ իր զբաղեցրած պաշտոնից ու դիրքից:
Ոչ ոք բարոյական իրավունք չունի որոշելու մեր ու մեր զավակների ապագան: Արցախը չի ընդունել և չի ընդունելու այն մոտեցումները, որոնք այսօր ներկայացվել են ՀՀ վարչապետի կողմից և, ինչպես նախկինում է պայքարել, այնպես էլ հիմա, բոլոր հնարավոր միջոցներով պայքարելու է իր հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքի համար:
Հավատում ենք, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այսօր համայն հայությունը կլինի Արցախի ժողովրդի կողքին:

Заявление экс-президентов Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна: Никто не имеет морального права определять наше будущее и будущее наших детей
Поведение и позиция действующих властей Республики Армения в логике безоговорочного подчинения желаниям Азербайджана в судьбоносных для народа Арцаха вопросах неприемлемы.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в совместном заявлении второго президента Республики Арцах Аркадия Гукасяна и третьего президента Республики Арцах Бако Саакяна.
«В течение последних лет было много непонятных шагов властей Армении, ставящих под сомнение государственность Арцаха. По доступным нам каналам мы пытались предупредить о пагубных последствиях такого поведения.
С сожалением отмечаем, что наши предупреждения не оказали отрезвляющего эффекта. Из-за многочисленных неудач сегодня мы стоим перед провалом в переговорах, катастрофической войной, а теперь и с принуждением выполнять все требования и капризы противника.
На протяжении длительного времени мы стремились оставаться верными сформировавшейся у политических элит двух армянских республик традиции, согласно которой невмешательство во внутренние дела друг друга считается проявлением политкорректности.
Однако то, что было озвучено сегодня действующим премьер-министром Армении, расшатало основы армянской государственности, в частности, нарушив обязательство быть защитником прав всего армянства.
Благодаря многовековой борьбе наших предков и сформировавшейся на этой основе Арцахской национально-освободительной борьбе появилось новое качество национального достоинства, унижать которое никто не имеет права, независимо от занимаемой должности и положения.
Никто не имеет морального права определять наше будущее и будущее наших детей. Арцах не принял и не примет те подходы, которые были представлены сегодня премьер-министром РА и, как Арцах боролся в прошлом, так и сейчас, всеми возможными средствами будет бороться за право достойно жить на своей родине.