Նո՞ր հասկացաք, թե ինչ է կատարվում. չհամարձակվեք պատասխանատվությունը հիվանդ գլխից բարդել առողջի վրա. Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Արցախի պատգամավորներին
Նո՞ր հասկացաք, թե ինչ է կատարվում. չհամարձակվեք պատասխանատվությունը հիվանդ գլխից բարդել առողջի վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Ֆեյսբուքյան իր էջում այս մասին գրել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով Արցախի ԱԺ պատգամավորներին․
«Արցախի ԱԺ խորհրդարանական մեծամասնությանը.
Նախագահներին ուղղված վերջնագրային պահանջները իմ մասով համարում եմ անտեղի և վիրավորական: Դուք միայն նո՞ր հասկացաք, թե ինչ է կատարվում։ Դուք այդքան նաի՞վ եք։ Նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում անհնար էր չտեսնել, որ վերջին երկու տարին Արցախի բացահայտ հանձնում է տեղի ունենում: Մենք դրա մասին խոսել ենք հանրային և բոլոր առիթներով:
Արցախի ԱԺ-ն իր մեծամասնությամբ (բացառությամբ 4 պատգամավորի), իրենց առաջնորդներով որևէ կերպ չի արձագանքել մեր զգուշացումներին: Դուք սատարեցիք Հայաստանի իշխանություններին 2021 թվականի ընտրությունների ժամանակ: Դուք «չնկատեցիք» նախորդ տարվա ապրիլ-մայիսին Երևանում տեղի ունեցող զանգվածային բողոքի ցույցերը: Ձեր հնազանդությամբ և Հայաստանի իշխանություններին գոհացնելու ձգտմամբ դուք թույլ տվեցիք, որ Արցախի ճակատագիրը որոշվի առանց ձեր մասնակցության:
Այնպես որ, չհամարձակվեք պատասխանատվությունը հիվանդ գլխից բարդել առողջի վրա: Եվ հաստատ՝ դուք չէ, որ կարող եք դատողություն անել իմ հայրենասիրության մակարդակի մասին: Իմ մոտեցումները չեն փոխվել՝ Հայրենիքի համար պետք է պայքարել, այլ ոչ թե պայքար ձևացնել»,- գրել է Քոչարյանը:

Robert Kocharyan responds to Artsakh Republic parliament majority: Did you just now realize what is happening?
The second President of Armenia, Robert Kocharyan, went on Facebook and responded to Monday night’s statement by the National Assembly of the Artsakh Republic, news.am informs.
STEPANAKERT,  MAY 23, ARTSAKHPRESS: Kocharyan's response says as follows:
"To the NA parliamentary majority of Artsakh:
"For my part, I consider the ultimatum demands addressed to the former presidents to be inappropriate and insulting. Did you just now realize what is happening? Are you that naive? Even in case of great desire, it was impossible not to see that for the last two years, the open handing over of Artsakh to Azerbaijan has been taking place. We talked about it publicly and on all occasions. The Artsakh NA, with its majority (except for 4 MPs), their leaders did not respond to our warnings in any way.
"You supported the authorities of Armenia during the 2021 snap parliamentary elections. You ‘didn't notice’ the mass protests that were taking place in Yerevan in April-May last year. With your obedience and your desire to please the authorities of Armenia, you allowed the fate of Artsakh to be decided without your participation.
"So don't dare to put the accountability from the sick head on to the healthy one. And, definitely, it’s not for you to judge my level of patriotism. My approaches have not changed: It is necessary to fight for the homeland, not to pretend to fight."