Դիմում եմ միջազգային հանրությանը երաշխավորել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ ՄԱԿ-ի սկզբունքներին ու նպատակներին համապատասխան. Նախագահ Հարությունյան
Դիմում եմ միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին և հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ առաջնահերթորեն ապահովել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշման պատշաճ կատարումը Ադրբեջանի կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր՝ մայիսի 23-ին, հանրությանն ուղղված հրատապ արտաքին ու ներքին մարտահրավերների վերաբերյալ իր ուղերձում՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է նաև տարբեր գործիքակազմերի կիրառմամբ երաշխավորել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ ՄԱԿ-ի սկզբունքներին ու նպատակներին համապատասխան:

Президент Арутюнян: Я призываю международное сообщество гарантировать безопасность народа Арцаха в соответствии с принципами и целями ООН
Обращаемся ко всем акторам международного сообщества и особенно к СБ ООН с тем, чтобы обеспечить выполнение Азербайджаном постановление Международного Суда ООН от 22 февраля 2023 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня, 23 мая, в своем обращении к общественности по поводу насущных внешних и внутренних вызовов, добавив, что необходимо также, используя необходимый инструментарий, гарантировать безопасность народа Арцаха в соответствии с принципами и целями ООН.