Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել հուշ֊երեկո նվիրված բանաստեղծ Վարդան Հակոբյանի հոբելյանին
Մայրաքաղաքի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում մայիսի 25֊ին տեղի է ունեցել հուշ֊երեկո՝ նվիրված բանաստեղծ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Արցախյան շարժման առաջամարտիկ և Արցախի Հանրապետության օրհներգի տողերի հեղինակ Վարդան Հակոբյանի 75-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության օրհներգով: Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Նորայր Մկրտչյանի խոսքով՝ մեծանուն մտավորականի հոբելյանը նշվում նրա բացակայությամբ, սակայն բոլորիս սփոփանքը ականավոր գործչի թողած բազմիմաստ և հարուստ մտավոր ժառանգությունն է։
«Հիրավի, հարուստ և բազմաժանր է Վաիդան Հակոբյանի թողած գրական-մշակութային ժառանգությունը։ Վարդան Հակոբյանի և մեր մտավորականության շնորհիվ է նաև, որ 1980-ական թվականներին մեր ժողովուրդը դարձավ ազգային հոգեբանության ու հոգևոր հարստությամբ ամբողջացած միասնություն և մեկ հայրենիք, ինչն էլ հանդիսացավ մեր ազգային հաջողությունների ուղեկիցն ու գրավականը: Իրողություն, որի կարիքն այսօր էլ մեծածես զգացվում է։ Այսօր մեր խոնարհումն ենք բերում նրա անմար հիշատակին»,-ասել է նախարարը:
Արցախի գրողների միության նախագահ Նորեկ Գասպարյանը նշել է, որ ընթերցելով Վարդան հակոբյանի ստեղծագործությունները՝ համոզմունք է ձևավորվում, բանաստեղծությունն ապաշխարանք է, շնորհված չարչարանք, ճանապարհ եզակիների համար:
«47 տարի առաջ, երբ առաջին անգամ մտա «Սովետական Ղարաբաղ» թերթի խմբագրություն, ես ընդամենը 16 տարեկան էի, Վարդան Հակոբյանը՝ 28: Ինքն արդեն հայտնի, ճանաչված, ես նոր-նոր բանաստեղծության հետ մտերմացած, ինքը՝ վստահ ու պինդ, ես՝ երերուն ու համարյա անտեսիլ. ոգևորող հանդիպում էր, և ես այսօր 63 տարեկան եմ, Վարդան Հակոբյանը՝ 75: Մեր այդ հանդիպումից բազում տարիներ հետո, երբ թվում է՝ արդեն մոլորվել էինք մեր խախուտ ներկայի և մեզանից անընդհատ հեռացող ապագայի միջև, երբեմն բանաստեղծությունից հեռանալու փորձեր էլ էինք անում, խռովում երեխայի նման: Նույնիսկ մեր մտերիմները փորձում էին համոզել, որ անիմաստ է մեր չարչարանքն ու որոնումը, որ մեզ սպասող մեկը չկա: Դիմացանք, և համոզվելով համոզեցինք, որ առանց մեզ աշխարհը կձանձրանար, որ մեր մի այս բուռ, միակ երկրում էլ կա գիր, որ այստեղ արարվող բանը դուրս չէ Հայաստան աշխարհի բանաստեղծական կտավից»,-ասում է Ն. Գասպարյանը՝ խոսքն ամփոփելով Վ. Հակոբյանի տողերով.
«Իսկ Մայակովսկին, կամ Ուիթմենը որտեղից իմանան, թե ինչ երանություն է չճանաչված երկրի քաղաքացի և, առավել ևս բանաստեղծ լինելը…»
Տեսակապով Վարդան Հակոբյանի գրականությունն ու հայրենանվեր գործունեությունն արժևորող խոսքով է հանդես եկել Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը, ինչպես նաև գրչընկերներ Մայր Հայաստանից ու Սփյուռքից:
Բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, բանաստեղծ, գրականագետ Սոկրատ Խանյանը համոզմունք հայտնեց, որ Վարդան Հակոբյանն իր արժանի տեղն ունի հայ մեծանուն բանաստեղծների շարքում:
«Հպարտ ենք, որ ունենք Վարդան Հակոբյանի նման որդի՝ իսկական քաղաքացի, հայրենասեր, գիտական բանավեճերի մեջ առաջին ելույթ ունեցողը՝ ապացուցելով, որ արցախցին ևս կարող է ներկայացնել համահայկական գրականագիտական միտք»,-ասաց Սոկրատ Խանյանը: Երեկոն ուղեկցվել է Վարդան Հակոբյանի բանաստեղծությունների ասմունքով:

В Степанакерте прошел вечер памяти, посвященный юбилею поэта Вардана Акопяна
25 мая в столичном Дворце культуры и молодежи состоялся памятный вечер, посвященный 75-летию поэта, заслуженного деятеля культуры РА, пионера Арцахского движения, автора строк гимна Республики Арцах Вардана Акопяна..
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», мероприятие началось с исполнения гимна Республики Арцах. По словам министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Норайра Мкртчяна, юбилей известного интеллигента отмечается без его присутствия, но утешением для всех нас является богатое и значимое интеллектуальное наследие, оставленное выдающимся деятелем.
"Литературное и культурное наследие, оставленное Варданом Акопяном, поистине богато и многожанрово. Также благодаря Вардану Акопяну и нашей интеллигенции в 1980-х годах наш народ стал единством и единой Родиной, наполненной национальной психологией и духовным богатством, что стало спутником и залогом нашего национального успеха. Реальность, потребность в которой ощущается и сегодня. Сегодня мы отдаем дань уважения его бессмертной памяти", - сказал министр.
Норек Гаспарян, президент Союза писателей Арцаха, отметил, что при чтении произведений Вардана Акопяна формируется убеждение, стихотворение – это покаяние, одаренное страдание, путь для неповторимых.
"47 лет назад, когда я впервые пришел в редакцию газеты "Советский Карабах", мне было всего 16 лет, Вардану Акопяну - 28. Он уже известен, узнаваем, я вот только- только знакомлюсь со стихотворением, он уверен и тверд, я шаток и почти незаметен. Это была волнующая встреча, и сегодня мне 63 года, Вардану Акопяну – 75. Спустя много лет после нашей встречи, когда кажется, что мы уже теряемся между нашим разбитым настоящим и постоянно удаляющимся от нас будущим, мы иногда пытались отдалиться от стихотворения, мы обижались, как дети. Даже наши близкие пытались убедить нас, что наши страдания и поиски бессмысленны, что нас никто не ждет. Мы выстояли и убеждая других убедили и себя, что без нас мир был бы скучен, что даже в этой горстке нашей страны есть письменность, что то, что здесь делается, не выходит за рамки поэтического полотна Армянского мира", — говорит Н. Гаспарян, подводя итоги выступления строками В.  Акопяна:
«И откуда Маяковскому или Уитмену знать, какое это блаженство — быть гражданином непризнанной страны и, тем более, поэтом…»
В онлайн-формате Эдуард Милитонян, президент Союза писателей Армении, а также коллеги-писатели из Матери Армении и Диаспоры выступили с речью, в которой высоко оценили литературную и патриотическую деятельность Вардана Акопяна.
Доктор филологических наук, профессор, поэт, литературовед Сократ Ханян выразил уверенность, что Вардан Акопян занимает достойное место среди известных армянских поэтов.
«Мы гордимся тем, что у нас есть такой сын, как Вардан Акопян, настоящий гражданин, патриот, который первым выступил в научных дебатах, доказав, что и арцахец может представлять общеармянскую литературную мысль», - сказал Сократ Ханян. Вечер сопровождался чтением стихов Вардана Акопяна.