Շրջափակման հետևանքով համախառն ներքին արդյունքի հավելաճի տեմպի անկումը կազմել է ավելի քան 32 տոկոս
Արցախի Հանրապետությունում համախառն ներքին արդյունքի հավելաճի տեմպը 2023 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին, նախորդ տարվա համեմատ, կազմել է 67.9 տոկոս, տնտեսությունում իրական արտահայտությամբ անկումը կազմել է 32,1 տոկոս:
Շրջափակման հետևանքով համախառն ներքին արդյունքի հավելաճի տեմպի  անկումը կազմել է ավելի քան 32 տոկոս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ մայիսի 26-ին, տեղեկացրել է Արցախի Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ամփոփելով Հանրապետությունում ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսների սոցիալ-տնտեսական վիճակի ցուցանիշները:
Նրա խոսքով՝ տնտեսության վրա, բնականաբար ազդեցություն է ունեցել արդեն 166 օր շարունակվող շրջափակումը:
«Մեր գնահատումներով 2023 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին Հանրապետությունում արտադրված համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 37 մլրդ. 180 մլն դրամ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 52 մլրդ. 900 մլն դրամի փոխարեն: Նախորդ տարվա համեմատ շուրջ մեկ երրորդով տնտեսության մեջ անկում ունենք: Անկման ամենամեծ մասնաբաժինը արդյունաբերությանն է 15.6 տոկոս, 7.4 տոկոսային կետը բաժին է ընկել շինարարությանը, 5.4 տոկոսը՝ առևտրի և ծառայությունների ոլորտում է, 1,2 տոկոսը՝ գյուղատնտեսության, 3.5 տոկոսը՝ արտադրանքի հարկերի»,-ներկայացրել է Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահը՝ հավելելով, որ նշել է, որ այդ միտումները բերել են համախառն ներքին արդյունքի կառուցվածքի ձևախեղման:
«Աշխարհում այդ միտումները կան, որ ծառայությունների ոլորտը համախառն ներքին արդյունքում գերակշռում են, բայց մեզ մոտ առաջին եռամսյակում բավական ավելի մեծ է եղել կշիռը՝ ոչ թե այս ոլորտի զարգացման հետևանքով, այլ՝ իրական հատվածում ունեցած բացասական միտումների: Այսպիսով՝ համախառն ներքին արդյունքի 77,1 տոկոսը կազմել է ծառայությունների ոլորտը, արդյունաբերության տեսակարար կշիռը, որը նախորդ տարի առաջին եռամսյակում կազմել էր 25,4 տոկոս, այս տարվա առաջին եռամսյակում 14. 7 տոկոս է, շինարարությանտեսակարար կշիռը 8.7 տոկոսային կետից նվազել է մինչև 2,1 տոկոսային կետ»,-հավելել է Մ. Մինասյանը:

В результате блокады снижение темпов роста валового внутреннего продукта составило более 32 процентов
Темп роста валового внутреннего продукта в Республике Арцах в январе-марте 2023 года по сравнению с предыдущим годом составил 67,9 процента, спад в экономике в реальном выражении составил 32,1 процента.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня, 26 мая, сообщила председатель Национальной статистической службы Республики Арцах Мануш Минасян, подводя итоги показателей социально-экономической ситуации в Республике за январь-март текущего года.
По ее словам, продолжающаяся уже 166 дней блокада, естественно, отразилась на экономике.
«По нашим оценкам, валовой внутренний продукт, произведенный в республике в январе-марте 2023 года, составил 37 миллиардов долларов. 180 млн драмов по сравнению с 52 млрд. 900 млн драмов драмов за аналогичный период прошлого года. По сравнению с прошлым годом у нас спад в экономике примерно на треть. Наибольшая доля спада в промышленности 15,6 процента, в строительстве - 7,4 процента, в торговле и сфере услуг - 5,4 процента, в сельском хозяйстве - 1,2 процента, в налогах на продукцию - 3,5 процента», - представила председатель Национальной статистической службы, добавив, что эти тенденции привели к искажению структуры валового внутреннего продукта.
«В мире есть тенденции, что сфера услуг доминирует в валовом внутреннем результате, но в первом квартале вес был для нас гораздо больше не из-за развития этого сектора, а из-за негативных тенденций в реальном секторе. Так, 77,1 процента валового внутреннего продукта сформировала сфера услуг, доля промышленности, составлявшая в первом квартале прошлого года 25,4 процента, в первом квартале текущего года составляет 14,7 процента, доля строительства снизилась с 8,7 процентных пункта до 2,1 процентного пункта", - добавила М. Минасян.