Արցախում նշվել է Վերջին զանգը
Այսօր՝  մայիսի 26-ին, ի թիվս Հանրապետության մյուս կրթօջախների, ուսումնական տարվա, իսկ շրջանավարների համար նաև դպրոցական կյանքի ավարտն ազդարարող Վերջին զանգը հնչել է  Ստեփանակերտի Վ. Ջհանգիրյանի անվան համար 11 ավագ դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝  դպրոցի տնօրեն Աիդա Գրիգորյանը ողջունելով  ներկաներին, շնորհավորել է  շրջանավարտներին ուսումնառության Վերջին զանգի կապակցությամբ:
«12-ամյա մարաթոնը ավարտվեց, եկավ սպասված ամենահիշարժան տոնը, որը լեցուն է՝ ջերմության ու երախտագիտության խոսքերով, բարեմաղթանքներով ու անմոռանալի պահերով: Դպրոցի վերջին զանգը, հասուն տարիքի առաջին զանգն է, որն ազդարարում է առավել պատասխանատու փուլի մեկնարկը: Ինչպիսինը կլինի այն՝ մեծապես կախված է ձեզանից»,- ասել է Ա. Գրիգորյանը:
Շրջանավարտի ծնող  Զարինե Սառաջյանը, շնորհավորելով օրվա առթիվ, նշել է, որ շրջանավարտների դպրոցական կյանքի ժամանակահատվածը համընկել է    Արցախի պատմության ծանրագույն փուլերից մեկի հետ:
«Դուք այս տարիների ընթացքում սովորեցիք, թե ինչպես մոմի լույսի ներքո դաս սովորել և պատրաստ ներկայանալ դասի: Դուք այս տարիների ընթացքում սովորեցիք, ինչպես փայտի վառարանը վառել և դասարան տաքացնել, ջերմ պայմաններ ստեղծել դասապրոցեսի համար: Դուք սովորեցիք միմյանց ջերմացնել ձեր ապրումակցումով, ձեր վերաբերմունքով: Դուք կարողացաք հավուր պատշաճի հաղթահարել այդ բոլոր դժվարությունները:Դուք այդ ամենից ոչ թե թուլացաք, այլ ուժեղացաք և գնացիք հաստատուն քայլերով դեպի ձեր երազանքներն ու նպատակները, որոնք անշեղորեն սերմանել են ձեր մեջ և ձեր ծնողները և ձեր ուսուցիչները»,- ասել է Զ. Սառաջյանը :
Շրջավարտ  Նանե Սարգսյանի խոսքով՝  դպրոցական կյանքի վերջին մի քանի տարիներն անցան արտասովոր պայմաններում ու փորձություններով՝ համաճարակ, պատերազմ, շրջափակում:
Այս երեք տարիները լի էին փորձություններով Դասապրոցեսը սկսվեց ոչ սովորականի պես և այդպիսով էլ սկիզբ դրվեց մեր արտակարգ ուսումնական տարին:
«Բայց մենք մեր մեջ ուժ գտանք և բնականոն կերպով շարունակեցինք մեր ուսումը»,- ասում է շրջանավարտը՝ հավելելով, որ իր ապագան տեսնում է Արցախում և  սովորելու, ապրելու և արարելու է այստեղ:

В Арцахе прозвенел последний звонок
Сегодня, 26 мая, прозвенел Последний звонок, знаменующий окончание учебного года для остальных учебных заведений Республики и окончание школьной жизни для выпускников старшей школы № 11 имени В. Джангиряна в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", директор школы Аида Григорян приветствуя присутствующих,  поздравила выпускников с Последним звонком.
«Завершился 12-летний марафон, наступил долгожданный самый запоминающийся праздник, наполненный словами тепла и благодарности, добрыми пожеланиями и незабываемыми моментами. Последний школьный звонок — это первый звонок во взрослую жизнь, который предвещает о начале более ответственного этапа. Каким он будет, зависит в большой степени от вас, — сказала А. Григорян.
Мать выпускника Зарине Сараджян, поздравляя с праздником, отметила, что период школьной жизни выпускников совпал с одним из самых сложных этапов в истории Арцаха.
«За эти годы вы научились учиться при свечах и приходить готовыми к занятиям. За эти годы вы научились топить дровяную печь и отапливать классную комнату, создавать в классе теплые условия. Вы научились согревать друг друга своим сопереживанием, своим отношением. Вам удалось прекрасно преодолеть все эти трудности. Вы смогли успешно преодолеть все эти трудности. Вы не ослабли от всего этого, а укрепились и уверенно шли к своим мечтам и целям, которые неуклонно прививали вам и ваши родители, и ваши учителя», — сказала З. Сараджян.
По словам выпускницы Нане Саргсян, последние годы школьной жизни прошли в чрезвычайных условиях и испытаниях: эпидемии, войне, блокаде.
Эти три года были полны испытаний. Учебный процесс начался необычно и таким образом начался наш необычный учебный год.
«Но мы нашли в себе силы и нормально продолжили учебу», - говорит выпускница, добавляя, что видит свое будущее в Арцахе и будет здесь учиться, жить и творить.