Ադրբեջանի կողմից երկու հայ զինծառայողների առևանգման դեպքով ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ
Ադրբեջանի կողմից երկու հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգվման դեպքով Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը երեկ դիմել է ՄԻԵԴ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։   Տեղեկությունը Tert.am-ին հայտնեց գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Հասմիկ Սամվելյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն դիմել է միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով՝ զինծառայողների կյանքի իրավունքը ապահովելու նպատակով։
«Ադրբեջանը պետք է դատարանին ներկայացնի նրանց պահման պայմանները, բժշկական և այլ փաստաթղթեր։ Երբ դատարանն ուղարկի այդ պահանջն Ադրբեջանին, այդ ժամանակ պատասխանի ժամկետ կնշանակի», - ասաց Հասմիկ Սամվելյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ մայիսի 26-ին՝ ժամը 19:00-ից, մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյանի և Կարեն Աշոտի Ղազարյանի հետ կապն ընդհատվել է:
Ավելի ուշ հաղորդվեց, որ Միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է որոնվող զինծառայողների կողմից շահագործվող թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որը բեռնված էր սննդով և ջրով՝ նախատեսված մարտական հենակետերի համար: Ըստ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության՝ հայտնաբերված մեքենայում նաև առկա է եղել նաև զինծառայողներից մեկին ամրակցված զենքը, ինչը փաստում է, որ անգամ մեքենայից դուրս գալու և տեղանքում չկողմնորոշվելու դեպքում զինծառայողները չէին կարող դիվերսիոն նպատակներ ունենալ:

Армения обратилась в ЕСПЧ из-за похищения Азербайджаном двух армянских военных
СТЕПАНАКЕРТ, 29 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщила Armenia Today пресс-секретарь офиса представителя страны по международно-правовым вопросам в европейском суде Асмик Самвелян. Она добавила, что офис подал обращение 28 мая.
«Азербайджан должен представить суду условия их содержания под стражей, медицинские и другие документы», — сказала Самвелян.
Минобороны Армении 26 мая сообщило о потере связи с двумя военнослужащими, доставлявшими продукты питания на боевые позиции. В этот же день азербайджанские СМИ, а затем погранслужба Азербайджана заявила, что «армянская сторона предприняла диверсионную попытку проникновения, задержаны два армянских военнослужащих». Позже Минобороны сообщило об обнаружении в приграничной зоне машины, на которой двое военных должны были доставить продовольствие и воду на боевые позиции. 27 мая Госпогранслужба и Генпрокуратура Азербайджана заявили о задержании армянских военных и «привлечении к их следствию в качестве подозреваемых». Следком Армении 27 мая сообщил, что азербайджанская вооруженная группа нарушила границу Армении и похитила 2 военнослужащих, связь с которыми была потеряна 26 мая.