Ստեփանակերտում Հայաստանի առաջին Հանրապետության կազմավորման 105-ամյակին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
Այսօր՝ մայիսի 29-ին, մայրաքաղաքի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել համերգային երեկո՝ նվիրված Հայաստանի առաջին Հանրապետության կազմավորման 105-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը կազմակերպվել է Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու ՀՅԴ Արցախի երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ:
Ներկաները նախ խնկարկել են  հայ ժողովրդի մղած բոլոր պատերազմներոմ անմահացած հայրենյաց պաշտպանների հիշատակը:
Այնուհետև «Մռակած» պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ հնչել են ՀՀ և ԱՀ պետական օրհներգերը:
Փոխանցելով թեմակալ առաջնորդի օրհնության խոսքը, ՀԱԵ Արցախի թեմի Քրիստոնեական դաստիարակության և քարոզչության կենտրոնի տնօրեն Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյանն անդրադարձել է արցախցիների մասնակցությանը մայիսյան հերոսամարտին:
«Մայիսյան հերոսամարտերի գլխավոր դերակատարներից մեկը, եթե ոչ հիմնականը, եղել է արցախցի, դաշնակցական Արամ Մանուկյանը: Արցախից մահապարտների գունդը Դանիել բեկ-Փիրումյանի գլխավորությամբ մասնակցել է այդ պայքարին, իսկ Մայր Աթոռի միաբան հոգևորականնրից կազմված մահապարտների գունդը ևս ղեկավարում էր ծննդով արցախցի Գարեգին եպիսկոպոս Հովսեփյանցը: Սա նշանակում է, որ Արցախն անմնացորդ նվիրված էր հայ ժողովրդի ազգային -ազատագրական պայքարին, որովհետև այլ կերպ լինել չէր կարող»,-ասել է Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյանը:
ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար  Լեռնիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Հայաստանի առաջին Հանրապետության ստեղծումը 20-րդ դարի հայոց պատմության ամենանշանավոր իրադարձություններից մեկն է:
«Հայաստանի առաջին Հանրապետության կերտողը հայ ժողովուրդն է: Պատահական չէ, որ Գարեգին Նժդեհը, իրավացիորեն, մայիսի 28-ի հեղինակը համարում է ողջ հայությանը՝ իր գործողություններով, տառապանքներով, կամքով և ոգով: Ժողովրդի հետ միասին, իր քաղաքական մասնակցությամբ, անուրանալի դերակատարություն ունեցավ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը»,-հավելել է Լ. Հովհաննիսյանը:
ՀՅԴ Արցախի երիտասարդական միության կենտրոնական վարչության անդամ Տիրուհի Գասպարյանը նշել է, որ  ինչպես հայ ժողովրդի մղած բոլոր պատերազմներում, այնպես էլ Սարդարապատի ճակատամարտում, իրենց ուրույն դերն են ունեցել նաև արցախցիները:
«Մեր անկախությունն ու պետականությունը մեզ ոչ ոք չի նվիրել: Մենք դրա համար վճարել ենք այնքան, որքան, թերևս, ոչ ոք չի վճարել: Մենք հանուն այդ  անկախության պայքարել ենք համախմբված՝ ի հեճուկս ճակատագրի հարվածների»,-ընդգծել  է Տ. Գասպարյանը:
Համերգն ուղեկցվել է համերգային ծրագրով. ելույթ են ունեցել Ստեփանակերտի Սոսե մանկապարտեզի փոքրիկները, «Արցախի ձայներ» համույթը, մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաները և այլք:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու  Բակո Սահակյանը, ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:

Сегодня, 29 мая, в столичном Дворце культуры и молодежи состоялся вечер-концерт, посвященный 105-летию образования Первой Республики Армения.
В Степанакерте организовано мероприятие, посвященное 105-летию образования Первой Республики Армения
Международный суд удовлетворил иск Армении о принятии временной меры против Азербайджана, обязав Азербайджан, среди прочих мер, не препятствовать возвращению этнических армян в Нагорный Карабах, обеспечить возможность при желании покинуть его людям, оставшимся в Нагорном Карабахе, обеспечить, чтобы лица, оставшиеся в Нагорном Карабахе после 19 сентября 2023 года или «те кто вернулись», были свободны от применения силы или запугивания, которые могут заставить их покинуть Нагорный Карабах.
Бывший советник госминистра, бывший омбудсмен Арцаха Артак Бегларян заявил об исчезновении со здания Совета ООН по правам человека плакатов с афишей мероприятия о Геноциде в Арцахе и обвинил в этом представителя Баку.
Люди покинувшие Нагорный Карабах, имеют право вернуться домой.
Генеральная прокуратура Армении направила заявление президента Арцаха Самвела Шахраманяна в Службу национальной безопасности.
Комиссия Национального собрания Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны 13 ноября направила письмо президенту Нагорного Карабаха Самвелу Шахраманяну и ждет его ответа.
Алиев каждым своим шагом доказывает нашу правоту: вы хоть теперь понимаете?
Глава Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, Его Святейшество епископ Вртанес Абрамян назначен директором секретариата по делам духовно-культурного наследия Арцаха Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а Его Святейшество, Преподобный отец Гарегин Амбарцумян назначен заведующим секретариата.
С сегодняшнего дня будут приниматься заявки на социальную помощь в размере 50 тысяч драмов, запланированную на ноябрь и декабрь для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
В сентябре-октябре МККК содействовал эвакуации раненых и тех, кто находился на лечении, а также способствовал воссоединению семей и обеспечению достойного обращения с останками.
21 ноября в Национальном собрании состоится внеочередное заседание, на котором будет обсуждаться вопрос обеспечения пенсий и пособий вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.
Институт предотвращения геноцида им. Лемкина решительно осудил приговор Вагифу Хачатряну, вынесенный судом в Баку.
Спецпредставитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаар считает вполне логичным, что в результате разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе любая дорога, любая железная дорога, которая пройдет по территории Армении, должна быть контролируемой Арменией.