Գազի և էլեկտրաէներգիայի վճարները մարելու համար սոցիալական որոշ խմբերի միանվագ դրամական աջակցություն կցուցաբերվի
Առաջիկա օրերին սոցիալական որոշ խմբերի անձանց և ընտանիքների կտրամադրվի միանվագ դրամական աջակցություն բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի վճարները մարելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության տեղեկատվության և հանրային կապերի բաժնի պետ Անի Թովմասյանը:
«Սա նախարարության կողմից իրականացվող հերթական միջոցառումն է: Այդ խմբերում ընդգրկված են միայնակ մայրերը, բազմազավակ, այսինքն՝ չորս և ավելի անչափահաս երեխաներ ունեցող ծնողները, առաջին, երկրորդ և երրորդ խմբերի՝ ընդհանուր հիվանդության պատճառական կապով հաշմանդամություն ունեցող անձինք, միայնակ քաղաքացիները, 2020թ․ պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված այն ընտանիքները, ովքեր ընդգրկված են բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով տրվող դրամական աջակցության պետական ծրագրում, ինչպես նաև հինգերորդ միջոցառման շահառուները»,- ասել է Ա․Թովմասյանը՝ հավելելով, որ վճարումները կիրականացվեն Արցախփոստի բաժանմունքների միջոցով:
Նրա խոսքով՝ շրջափակման սոցիալ-տնտեսական հետևանքների մեղմացման ութերորդ միջոցառմամբ նախատեսվում է հատկացնել 40 հազար դրամի չափով միանվագ դրամական աջակցություն ԱՀ-ում փաստացի բնակվող՝ չաշխատող և զինծառայության մեջ չգտնվող անձանց, ինչպես նաև երեխաներին։
«Բնականաբար, վերոնշյալ և իրականացվող այլ միջոցառումներն ու ծրագրերն ամբողջությամբ չեն լուծում շրջափակման հետևանքով ծագած բոլոր դժվարությունները, սակայն հավաստիացնում ենք, որ կառավարությունն արագ արձագանքում է ներկա իրավիճակում ծագող խնդիրներին և օգտագործելով ցանկացած հնարավորություն՝ ձգտում է լուծել բնակչության առաջնային կարիքների հարցերը»,- եզրափակել է Ա․Թովմասյանը:

Некоторым социальным группам будет оказана единовременная материальная помощь на оплату счетов за газ и электроэнергию
В ближайшие дни отдельным лицам и семьям определенных социальных групп будет оказана единовременная материальная помощь для оплаты счетов за природный газ и электроэнергию.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила начальник отдела информации и связей с общественностью Министерства социального развития и миграции Республики Арцах Ани Товмасян.
«Это еще одно мероприятие, проводимое министерством. К таким группам относятся матери-одиночки, многодетные родители, то есть родители, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей, инвалиды первой, второй и третьей групп, обусловленные общим заболеванием, одинокие граждане, семьи, перемещенные в результате боевых действий 2020 года, включенные в государственную программу денежной помощи для временного удовлетворения жилищных потребностей, а также бенефициары пятой меры»,- сказала А.Товмасян, добавив, что выплаты будут осуществляться через отделения Арцахпочты.
По ее словам, восьмой мерой по смягчению социально-экономических последствий блокады планируется выделить единовременную денежную помощь в размере 40 тысяч драмов лицам, фактически проживающим в Республике Арцах, не работающим и не состоящим на военной службе, а также детям.
«Естественно, вышеуказанные и другие реализуемые меры и программы не решают в полной мере всех трудностей, вызванных блокадой, однако уверяем, что правительство оперативно реагирует на возникающие в сложившейся ситуации проблемы и, используя любую возможность, стремится решить вопросы первоочередных нужд населения», - заключил А.Товмасян.