Բայդենը միջոցառման ժամանակ սայթաքել և ընկել է բեմի վրա
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոլորադո նահանգում ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ակադեմիայի ավարտական արարողության ժամանակ դիպլոմներ հանձնելիս սայթաքել է և ընկել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ ամենատարեց գործող նախագահը, 80-ամյա Ջո Բայդենին օգնել են ոտքի կանգնել: Նախագահը մոտ մեկուկես ժամ ոտքի վրա կանգնած սեղմել էր 921 շրջանավարտ կուրսանտներից յուրաքանչյուրի ձեռքը։
Սպիտակ տան հասարակայնության հետ կապերի տնօրենը հայտնել է, որ նախագահը լավ է: Բայդենը սայթաքել էր, երբ բեմի վրա տեղաշարժվելիս նրա ոտքը դիպել էր հեռահուշարարները (суфлёр) պահող ավազի պարկերից մեկին:
BBC-ն նշում է, որ քննադատները բազմիցս ասել են, որ Բայդենը տարիքի պատճառով չպետք է առաջադրի իր թեկնածությունը հաջորդ նախագահական ընտրությունների համար: Ըստ վերջին հարցումների՝ ամերիկացի քվեարկողների մեծ մասը մտահոգություններ ունի նրա տարիքի առնչությամբ: Հաղթելու դեպքում Բայդենը երկրորդ 4-ամյա նախագահական ժամկետը կսկսի 82 տարեկանում:

Байден во время мероприятия поскользнулся на сцене и упал
Во время вручения дипломов на выпускной церемонии Академии ВВС США в штате Колорадо президент США Джо Байден поскользнулся и упал на сцене.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает BBC.
Самому пожилому президенту США, 80-летнему Джо Байдену, помогли подняться на ноги. Президент оставался на сцене еще около полутора часа и всем - 921 курсанту пожал руки.
Директор по связям с общественностью Белого дома заявил, что у президента все хорошо. Байден споткнулся, когда его нога задела один из мешков с песком, удерживающих суфлёрскую будку.
BBC отмечает, что уже неоднократно осуждалось, что Байдену, исходя из его возраста, не следует баллотироваться на следующих президентских выборах. Согласно последним опросам, большинство американских избирателей беспокоит его возраст. В случае победы, Байден второй четырехлетний президентский срок начнет в возрасте 82 лет.