ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ 28 անձ տեղափոխվել է Արցախից Հայաստան, 27-ը՝ Հայաստանից Արցախ
Այսօր, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի աջակցությամբ ու ուղեկցությամբ, 28 անձինք տեղափոխվել են Արցախից Հայաստան, իսկ 27-ը՝ Հայաստանից Արցախ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Բոլորը հրատապ մարդասիրական կարիքներ ունեցող անձինք են, ներառյալ՝ առողջական, հարազատի խնամքի, ընտանիքի հետ վերամիավորման կարիքները: Տեղափոխման հրատապ կարիքներ ունեցող հարյուրավոր այլ անձինք Արցախում և Հայաստանում սպասում են իրենց հնարավորությանը՝ չհաշված ոչ այնքան հրատապ նպատակներով երկու ուղղություններով երթևեկելու կարիք ունեցող հազարավոր անձանց:
Նշում. Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի 173-օրյա շրջափակման շարունակականությունը, ապրիլի 23-ից Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը և Արցախի քաղաքացիների հանդեպ ապօրինի հսկողական միջոցների կիրառումը, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի շարունակական անկարողությունը ապահովելու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված միջանցքի ռեժիմը, միջազգային հանրության շարունակական անկարողությունը ապահովելու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի երաշխավորման պահանջով, ինչպես նաև Արցախի բնակչության շրջանում օրեցօր խորացող մարդասիրական կարիքները՝ Արցախի Հանրապետության կառավարությունը՝
• Ապօրինի է համարում 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից մեկնարկած շրջափակումը և ապրիլի 23-ից ադրբեջանական անցակետի գոյությունը, ինչպես նաև՝ Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժի հանդեպ հսկողական միջամտություններն ու այլ խոչընդոտները.
• Ընդգծում է այդպիսի պայմաններում Արցախի ժողովրդի հավաքական ու անհատական բազմաթիվ իրավունքների շարունակական ու սրվող խախտումների առկայությունը.
• Շեշտադրում է Լաչինի միջանցքի՝ Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված և ՄԱԿ-ի դատարանի որոշմամբ հաստատված ռեժիմի հրատապ վերականգնման և անվտանգության նախատեսված նվազագույն պայմանների ապահովման անհրաժեշտությունը.
• Հայտարարում է, որ նախքան Լաչինի միջանցքի ռեժիմի լրիվ վերականգնումը՝ Արցախի կառավարությունը հնարավորինս կփորձի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ և ուղեկցությամբ ապահովել իր քաղաքացիների հրատապ մարդասիրական կարիքների բավարարման համար միջանցքով որոշակի տեղաշարժը.
• Ընդգծում է, որ Լաչինի միջանցքի ռեժիմի խախտման ու Արցախի շրջափակման պայմաններում միջանցքով ցանկացած տեղաշարժ չի կարող մեկնաբանվել որպես ադրբեջանական ապօրինի հսկողությունը լեգիտիմացնող և այդ տարածքների նկատմամբ ադրբեջանական գոյություն չունեցող իրավազորությունն ընդունող գործողություն, քանի որ այդ տեղաշարժերը կատարվում են հարկադրված՝ ելնելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ապահովման ու պաշտպանության խիստ անհրաժեշտությունից և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների՝ սեփական ժողովրդի հանդեպ ունեցած պարտավորություններից:
• Արձանագրում է, որ մարդասիրական խիստ սահմանափակ տեղաշարժը ոչ մի դեպքում չի կարող դիտարկվել որպես Արցախի շրջափակման ավարտ, քանի դեռ Լաչինի միջանցքում առկա են ադրբեջանական հսկողական միջամտություններն ու այլ խոչընդոտները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

With the accompaniment of the Russian peacekeeping troops, 28 people transported from Artsakh to Armenia and 27 from Armenia to Artsakh.
With the support and accompaniment of the Russian peacekeeping troops, 28 people were transported from Artsakh to Armenia, and 27 from Armenia to Artsakh.
STEPANAKERT,  JUNE 2, ARTSAKHPRESS: All are persons with urgent humanitarian needs, including health, family care, and family reunification needs. Hundreds of other people in Artsakh and Armenia with urgent transportation needs are waiting for their chance, besides the thousands of people who need to travel in both directions for less urgent purposes.
Note: Taking into account the continuation of the 173-day blockade of Artsakh by Azerbaijan, the installation of an illegal check point in the Lachin (Kashatagh) corridor from April 23 and the use of illegal surveillance measures against the citizens of Artsakh, the continued inability of the Russian peacekeeping forces to ensure the Tripartite Declaration of November 9, 2020, the continued inability of the international community to ensure the decision of the UN International Court of Justice of February 22 with the demand to guarantee the uninterrupted movement of people, vehicles and goods through the Lachin corridor, as well as the humanitarian needs that are deepening day by day among the people of Artsakh:
The Government of the Republic of Artsakh:
* Considers illegal the blockade that started on December 12, 2022 and the existence of the Azerbaijani check point from April 23, as well as control interventions and other obstacles to the movement of Artsakh citizens, vehicles and cargo;
* Emphasizes the existence of continuous and escalating violations of many collective and individual rights of the people of Artsakh in such conditions.
* Emphasizes the need for the urgent restoration of the regime established by the Tripartite Declaration and the decision of the UN Court and the provision of minimum security conditions for the Lachine Corridor;
* Announces that before the full restoration of the regime in the Lachine Corridor, the Government of Artsakh will do its best with the support and accompaniment of the Russian peacekeeping troops and the International Committee of the Red Cross to ensure some movement through the corridor to meet the urgent humanitarian needs of its citizens;
* Emphasizes that in the conditions of the violation of the Lachin Corridor regime and the blockade of Artsakh, any movement through the corridor cannot be interpreted as an act legitimizing the illegal control of Azerbaijan and accepting the non-existent Azerbaijani jurisdiction over these territories, because these movements are carried out under compulsion, based on the provision and protection of the fundamental rights of the people of Artsakh and from the strict necessity and obligations of the authorities of the Republic of Artsakh to their own people;
* Records that the severely limited humanitarian movement cannot be considered as the end of the blockade of Artsakh in any case as long as the Azerbaijani control interventions and other obstacles remain in the Lachin Corridor.