Հայաստանը ԵՄ գործընկերների հետ ակտիվորեն քննարկում է վիզաների ազատականացման թեման. Միրզոյան
Վիզաների ազատականացման թեման Հայաստանի և ԵՄ անդամ երկրների օրակարգի հարցերից է, քննարկվում  ու գրեթե բոլոր դեպքերում աջակցություն է ստանում, սակայն պետք է ԵՄ-ի կոնսենսուսային դիրքորոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
«Վիզաների ազատականացման թեման ակտիվորեն քննարկում ենք: Մեր և ԵՄ-ի կամ մեր և ԵՄ անդամ հանդիսացող առանձին երկրի օրակարգում կա, քննարկվում է, և մեծամասամբ կամ գրեթե բոլոր դեպքերում աջակցություն է ստանում: Այդուհանդերձ ԵՄ-ի կողմից նման որոշում կայացնելու համար կոնսենսուսային դիրքորոշում է պետք: Եվ ԵՄ-ի ներսում կոնսենսուսի հասնել դեռևս հնարավոր չի եղել»,-ասաց Միրզոյանը:

Армения с партнерами ЕС активно обсуждает вопрос либерализации визового режима: министр ИД РА
Вопрос либерализации визового режима является одним из вопросов повестки Армении и стран-членов ЕС, он обсуждается и получает поддержку практически во всех случаях, но нужна консенсусная позиция ЕС.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня,  АРЦАХПРЕСС- Об этом в ходе предварительного обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, отвечая на вопросы депутатов.
«Мы активно обсуждаем тему либерализации визового режима. Она стоит на повестке дня между нами и ЕС или между нами и отдельными государствами-членами ЕС, обсуждается и поддерживается в большинстве или почти во всех случаях. Однако для принятия такого решения ЕС необходима консенсусная позиция. Пока не удалось достичь консенсуса внутри ЕС», - сказал Мирзоян.