Հայաստանը ԵՄ գործընկերների հետ ակտիվորեն քննարկում է վիզաների ազատականացման թեման. Միրզոյան
Վիզաների ազատականացման թեման Հայաստանի և ԵՄ անդամ երկրների օրակարգի հարցերից է, քննարկվում  ու գրեթե բոլոր դեպքերում աջակցություն է ստանում, սակայն պետք է ԵՄ-ի կոնսենսուսային դիրքորոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
«Վիզաների ազատականացման թեման ակտիվորեն քննարկում ենք: Մեր և ԵՄ-ի կամ մեր և ԵՄ անդամ հանդիսացող առանձին երկրի օրակարգում կա, քննարկվում է, և մեծամասամբ կամ գրեթե բոլոր դեպքերում աջակցություն է ստանում: Այդուհանդերձ ԵՄ-ի կողմից նման որոշում կայացնելու համար կոնսենսուսային դիրքորոշում է պետք: Եվ ԵՄ-ի ներսում կոնսենսուսի հասնել դեռևս հնարավոր չի եղել»,-ասաց Միրզոյանը:

The visa liberalization issue is being actively discussed with the European Union, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Monday.
Armenia actively works around visa liberalization with EU – Armenian Foreign Minister
STEPANAKERT,  JUNE 5, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Speaking at a parliamentary committee discussion on the 2022 budget report, FM Mirzoyan said that the visa liberalization issue is an item on the agenda of Armenia and EU members and Armenia is receiving support in almost all cases, however the matter requires a consensus decision from the EU.
“We are actively discussing the visa liberalization topic. It is on the agenda between us and the EU or us and individual EU countries, it is being discussed, and it is mostly or in nearly all cases supported. Nonetheless, a consensus position is required for the EU to make such a decision. And it hasn’t been possible to reach a consensus within the EU so far,” the foreign minister told lawmakers.