Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք. ԱՀ ՊԲ
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման մասին ու հերքել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած լուրը Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի խախտման մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Հունիսի 8-ին ժամը 02:25-02։35-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք։ Հայկական կողմը կորուստներ չունի։ Հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։
Հունիսի 8-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ փորձելով հիմնավորել իր ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները։
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 8-ի առավոտյան կրակ են բացել Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանում փորձել են իրականացնել ամրաշինական աշխատանքներ, որոնք իբրև թե խափանվել են ադրբեջանական բանակի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը»։

Министерство обороны Республики Арцах сообщило о нарушении Азербайджаном режима прекращения огня и опровергло распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о нарушении режима прекращения огня подразделениями Армии обороны Арцаха.
Вооруженные силы Азербайджана нарушили режим прекращения огня с применением огнестрельного оружия: АО Республики Арцах
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня, АРЦАХПРЕСС- В сообщении пресс-службս Министерства обороны Республики Арцах говорится:
«8 июня с 02:25 до 02:35 Вооруженные силы Азербайджана с применением стрелкового оружия нарушили режим прекращения огня на северном направлении линии соприкосновения. Армянская сторона потерь не имеет. О нарушении режима прекращения огня доложили командованию российского миротворческого контингента.
По состоянию на 10:30 8 июня ситуация на линии соприкосновения относительно стабильная.
При этом Азербайджан продолжает распространять дезинформацию, пытаясь оправдать периодические нарушения режима прекращения огня своими подразделениями.
Распространенное Минобороны Азербайджана сообщение о том, что якобы утром 8 июня подразделения Армии обороны открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на оккупированных территориях Шушинского района, а также пытались провести "фортификационные" работы в Аскеранском районе, которые якобы были сорваны в результате мер, предпринятых азербайджанской армией, абсолютно не соответствует действительности».