ԱՄՆ պետդեպը Հայաստանին մեղադրել է ՌԴ-ին օգնելու մեջ
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պատժամիջոցների համակարգող Ջիմ Օ՛Բրայենը հայտարարել է, որ Հայաստանն ընդգրկվել է այն երկրների ցանկում, որոնք օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել արևմտյան պատժամիջոցները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս ցուցակում են նաև Թուրքիան, Ղազախստանը, Վրաստանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։
«Այս տարվա սկզբին Ռուսաստանին հաջողվել է վերականգնել հիմնական էլեկտրոնային բաղադրիչների ներմուծման ծավալը՝ չնայած պատժամիջոցներին»,-ասել է Օ'Բրայենը՝ նկատի ունենալով չիպերը, պրոցեսորները և ինտեգրալ սխեմաները:
Նրա խոսքերով, խնդիրն այն է, որ եվրոպական ընկերությունները նյութեր են վաճառում այլ երկրներին, որոնք իրենց հերթին դրանք վերավաճառում են Ռուսաստանին։

Exports of key microchips and electronics that Russia needs for its war machine are back to pre-war levels, as Russia has gotten better at circumventing sanctions.
Armenia, several other countries help Russia evade sanctions, U.S. claims
STEPANAKERT,  JUNE 8 , ARTSAKHPRESS: The problem, O’Brien said, is that European companies are selling to other countries, which in turn resell the materials to Russia,  as Panorama.am informs, Politico reported on Wednesday, citing Jim O’Brien, sanctions coordinator at the U.S. State Departmen
“By the start of this year, Russia was able to reimport certain key categories of electronics at about pre-war levels,” O’Brien told Playbook at an ECFR event, referring to chips, processors and integrated circuits key to making modern weapons.
O’Brien said the U.S. has identified five countries in particular that are causing the circumvention problem: Turkey, Kazakhstan, Georgia, the United Arab Emirates and Armenia.